هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: هال اشبی که از تدوین‌گری به کارگردانی رو آورد، در سال ۱۹۸۸ و ۵۹ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت و نتوانست بعضی پروژه‌هایش را به پایان برساند.

اما بی‌تردید میراث اشبی باقی است و حالا پس از چند دهه یکی از پروژه‌های دلی او با عنوان «هیولای هاک‌لاین» در دست تولید قرار گرفته است. کمپانی «نیو ریجِنسی» که موفقیت تقریبا یک میلیارد دلاری «راپسودی بوهمی» را پشت سر گذاشته است، حقوق اقتباس سینمایی از رمان «هیولای هاک‌لاین» اثر ریچارد براتیگِن را خریده است؛ رمانی که یک «وسترن گوتیک» توصیف شده و داستان زن جوانی است که دو هفت‌تیرکش را برای کشتن هیولایی اجیر می‌کند که در یک غار یخی در زیر زیرزمین خانه خانم هاک‌لاین زندگی می‌کند.

هال اشبی ابتدا در ۱۹۷۵ می‌خواست با جک نیکلسن و داستین هافمن در نقش دو هفت‌تیرکش این فیلم را بسازد. بعدها هم یک بار برادران بریجز، جف و بو، را برای نقش هفت‌تیرکشان داستان انتخاب کرد اما دوباره ناکام ماند. او که یکی از کارگردانان موج فیلم‌سازی «هالیوود نو» بود، برای تدوین «در گرمای شب» (نورمن جویسن، ۱۹۶۷) برنده اسکار شد و برای «بازگشت به وطن» (۱۹۷۸) نامزد اسکار بهترین کارگردانی.

  • پلی‌لیست