هنروتجربه:سومین دوره هفته فیلم اروپایی با مشارکت گروه سینمایی «هنروتجربه» و اوینیک ایران (موسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا) از ۱۸ لغایت ۲۷ خردادماه همزمان در هشت شهر بابل، اصفهان، کرمان، کیش، مشهد، تبریز، تهران و شیراز برپا می‌شود.طی این رویداد سینمایی۱۹ فیلم از ۱۹ کشور اروپایی به نمایش در می‌آید.در گزارش پیش روبه معرفی فیلم‌های این هفته فیلم می‌پردازیم. بخش اول این معرفی را می‌خوانید.

بخش دوم معرفی فیلم‌های هفته فیلم اروپایی

«دره تاریک»:یک وسترن اروپایی
«دره تاریک» به کارگردانی  آندرس پروچاسکا را می‌توان یک وسترن اروپایی توصیف کرد.فیلمی که با بهره از مولفه‌های آشنای ژانر وسترن داستان خود را بازگو می‌کند: «یک سوارکار از طریق یک مسیر مخفی به یک شهر کوچک می‌رسد که در ارتفاعات آلپ قرار دارد. هیچ‌کدام از اهالی شهر نمی‌دانند این غریبه از کجا آمده است و چه می خواهد. اما همه می‌دانند هیچکس خواهان ماندن او در شهر نیست.» در این فیلم بازیگرانی چون سام ریلی،توبیاس مورتی و کلیمنس شیک نقش‌آفرینی می‌کنند.«دره تاریک» که محصول سال ۲۰۱۴ اتریش است تاکنون در جشنواره فیلم‌های اتریش، جشنواره فیلم‌های اروپا، جشنواره دوربین آلمان و…به نمایش درآمده است.

«ارتش خاموش»:کودکان سرباز
این فیلم محصول کشور هلند به کارگردانی ژان ون دو لد است و به پدیده کودک سربازی در آفریقا می‌پردازد و داستان بچه‌هایی است که به اجبار به عنوان سرباز آموزش می‌بینند و باید در جنگ شرکت کنند.یک رستوران‌دار سفیدپوست در شهری آفریقایی در نزدیکی یک منطقه جنگی متوجه می‌شود، ابو دوست آفریقایی پسرش ربوده شده‌است.او تصمیم می‌گیرد پسرک را پیدا کند و درنهایت سر از اردوگاه آموزشی‌ای در می‌آورد که بچه‌هایی مثل ابو را استثمار می‌کنند.
این فیلم تاکنون در جشنواره‌های متعددی به نمایش درآمده و ۱۳ بار برنده جایزه شده‌است.

«ایرینا»:مصائب یک خانواده
«ایرنیا» به کارگردانی نادژدا کزه وا در بخش سینمای سعادت سی‌و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمد و برنده تندیس سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن برای مارتینا آپوستولووا شد. این فیلم داستان پیشخدمتی را با نام ایرینا روایت می‌کند:«ایرینا پیشخدمتی نیمه وقت در یکی از شهرهای کوچک بلغارستان است.درست در همان زمانی که او ازمحل کارش اخراج می‌شود، شوهرش تصادف سنگینی می‌کند و خانواده ایرینا در دام فقر گرفتار می‌شوند.»
«ایرینا» در جشنواره‌هایی چون جشنواره فیلم رز طلایی بلغارستان، هنگ کنگ، ورشو و…به نمایش درآمده و جوایزی را هم دریافت کرده‌است.

«بیشتر از عسل»:کندوکاو در کلونی‌های زنبور
مستند بلند «بیشتر از عسل» به کارگردانی مارکوس ایمهوف تاکنون در جشنواره‌های معتبری چون پالم اسپرینگز و لوکارنو به نمایش درآمده‌است.این مستند به کلونی‌های زنبورداران در مناطق مختلفی چون کالیفرنیا، چین، سوئیس و استرالیا می‌پردازد و تماشاگران را با قلمروی زندگی این حشره آشنا می‌کند.

«پسری که غذای پرنده می‌خورد»:یک پسر،یک قناری
این فیلم نماینده سینمای یونان در هشتادوهشتمین دوره جوایز فیلم آکادمی فیلم اسکار بود.«پسری که غذای پرنده می‌خورد» بر اساس رمانی که جایزه نوبل را دریافت کرده ساخته‌شده است. اکتوراس لیگیزوس در اولین تجربه کارگردانی‌اش داستان سه روز از زندگی یک پسر آتنی بیکار را به تصویر کشیده‌است.این پسر فقط یک قناری دارد و همه‌چیزش را با او تقسیم می‌کند.این فیلم در جشنواره‌هایی چون کارلو وی‌واری، اولدنبرگ و تورنتو به نمایش درآمده است.

«مردی به نام اووه»:آشنایی نجات‌بخش
«مردی به نام اووه» یکی از پنج فیلم نامزد جایزه اسکار هشتادو نهم برای بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان بود که در نهایت جایزه این بخش را «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی دریافت کرد.این فیلم به کارگردانی هانس هولم براساس رمانی به همین نام ساخته شده است. رولف لاسگارد بازیگر نقش اووه است. پیرمرد عبوسی که به دیگران امر و نهی می‌کند و همیشه به قبر همسرش سر می‌زند تا اینکه بالاخره به فکر خودکشی می‌افتد و همزمان دوستی غیرمنتظره‌ای با همسایه جدیدش برای او رخ می دهد.

«او آن پسر بود»:مرگی تاثیرگذار
داستان«او آن پسر بود» به کارگردانی دانیله چیپری در دهه هفتاد میلادی و در پالرمو می‌گذرد:«زندگی روزمره تعدادی از دلال‌های ضایعات با کشته شدن تصادفی دختر جو‌ان‌شان زیرورو می شود، تا اینکه بعد از مدتی پول زیادی را از دولت می‌گیرند.»
این فیلم تاکنون در جشنواره‌های مختلفی از جمله ونیز و لندن به نمایش درآمده و نامزد جایزه شیر طلای جشنواره ونیز شده‌است.

«قاچاق هندریکس»:مردی باسگ
«قاچاق هندریکس» اولین فیلم بلند سینمایی ماریوس پیپه ریدس است.این فیلم داستان زندگی یانیس، آهنگ‌ساز فراموش‌شده‌‌ای است.نقشه‌های او زمانی‌ که سگش جیمی فرار می‌کند و از مرز میان نواحی تحت کنترل دولت قبرس و مناطق اشغالی رد می‌شود به مشکل برمی‌خورد.
«قاچاق هندریکس» که در بخش نمایش فیلم‌های کمدی معاصر سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر نیز حضور داشت،در جشنواره فیلم تریبکا موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم داستانی بین‌المللی شد و در جایزه ویژه بخش رقابتی جشنواره تسالونیکی را هم از آن خود کرده‌است.

«اوتویا: ۲۲ ژوئیه»:می‌خواهم زنده بمانم
«اوتویا:۲۲ ژوئیه» به کارگردانی اریک پوپه محصول  نروژ است.این فیلم که در بخش اصلی شصت و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین نیز به نمایش درآمد، روایت تلاش‌های یک دختر نوجوان است:« یک دختر نوجوان طی حملات تروریستی سال ۲۰۱۱ به یک اردوگاه تابستانی در جزیره نروژی اوتایا، سعی می کند زنده بماند و خواهر کوچکترش را پیدا کند.»