هنروتجربه:سومین هفته فیلم اروپایی درحال برگزاری همزمان در هشت شهر تهران،اصفهان،مشهد،تبریز،بابل،شیراز،بابل و کرمان است. طی این رویداد سینمایی قرار است ۱۹ فیلم از ۱۹ کشور اروپایی به نمایش درآید. تعدادی از آین آثار در بخش اول گزارش مرور فیلم‌های هفته فیلم اروپایی معرفی شدند.شما را به خواندن بخش دوم دعوت می‌کنیم.

بخش اول گزارش معرفی فیلم‌های هفته فیلم اروپایی 

«اوا نوا»:تلاش برای جبران گذشته
فیلم«اوانوا» به کارگردانی مارکو اسکوپ محصول کشور اسلواکی است. این فیلم تلاش‌های یک مادر را برای جلب محبت پسرش به تصویر می‌کشد:«اوا که چند دهه قبل بازیگری معروف بوده، هر کاری می‌کند تا محبت پسرش را که از همه بیشتر به او آسیب زده است، دوباره به دست آورد.»
مارکو اسکوپ فیلم «اوا نوا» را در سال ۲۰۱۵ کارگردانی کرد. این فیلم در جشنواره‌های متعددی به نمایش درآمده و جایزه فیبرشی (انجمن بین‌المللی منتقدان فیلم) چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو را دریافت کرده‌است.«اوا نوا» هم‌چنین در جشنواره اسلواکی حضوری موفق داشت و توانست جوایز بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم‌برداری و..را از آن حود کند.

«رد پا»: جنایتی مرموز
«ردپا» همان‌طور که شاید بتوان از نامش هم حدس زد، فضایی جنایی دارد. این فیلم به کارگردانی آگنیشکا هولاند و کسیا آدامیک محصول کشور لهستان است که تلاش‌های یانینا دوشکو یک زن مسن در منطقه‌ کلادزکو را به تصویر می‌کشد که به تنهایی زندگی می‌کند و متوجه‌ جنایات مرموزی می‌شود اما کسی حرف‌هایش را باور نمی‌کند.
این فیلم ۱۵ بار نامزد و هشت بار برنده جایزه شده از جمله برنده جایزه آلفرد بائر در جشنواره برلین ۲۰۱۷٫ جایزه آلفرد بائر یک جایزه سالانه فیلم است که به عنوان بخشی از مجموعه جوایز خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین به فیلمی که «چشم‌اندازهای تازه‌ای به روی هنر سینما می‌گشاید» اهدا می‌شود. «رد پا» هم‌چنین در همین دوره نامزد بهترین فیلم جشنواره بوده است. این فیلم در جشنواره فیلم لهستان ۲۰۱۷ سه جایزه بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد و بهترین چهره‌پردازی را دریافت کرده است.

«زیارت»: آزمونی بیست ساله
«زیارت» فیلمی از کشور پرتغال به کارگردانی ژائو بوتلهو است که ماجرای زندگی فردیناند مندس پینتو را در سال ۱۵۳۷ روایت می‌کند. این مرد از پرتغال فرار می‌کند و از راه دریایی به هند می‌رود. او بیست سال را به آزمون‌های سخت و پرمحنت در خاور دور تجربه می‌کند.
ژائو بوتلهو کارگردان ۷۰ ساله پرتغالی این فیلم را در سال ۲۰۱۷ براساس یک رمان ساخته است.«زیارت» در جشنواره سوفیا (جایزه ملی فیلم پرتغال) برنده سه جایزه بهترین چهره‌پردازی، بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین طراحی لباس شده است.

«نان سیاه»:کشف حقیقت
داستان «نان سیاه» به کارگردانی آگوستی ویارونگا در دوران پس از جنگ داخلی در حومه کاتالونیا می‌گذرد.پسری به نام اندرو جسد یک پدر و پسر را کشف می‌کنند.مدارکی نشان می‌دهد که پدر اندرو قاتل است و اندور برای نجات پدر به دنبال کشف واقعیت است.
این فیلم اسپانیایی که محصول سال ۲۰۱۰ است، توانست مهم‌ترین جوایز «گویا» جایزه ملی و معتبرترین جایزه سینمایی کشور اسپانیا را که به اسکار اسپانیا هم معروف است، از آن خود کند از جمله جایزه‌های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین فیلم، بهترین فیلم‌برداری، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین چهره‌پردازی ، بهترین طراحی لباس، بهترین طراحی تولید و.. «نان سیاه» همچنین از دیگر جشنواره‌ها مانند سن سباتستین ۲۰۱۰ نیز جایزه بهترین بازیگر زن را گرفته است.

«محوشدگی»:انتقام یک مادر
فاتح آکین کارگردان شناخته شده ترک تبار ساکن آلمان، «محو شدگی» را در سال ۲۰۱۷ کارگردانی کرد. فیلمی که توانست نظر منتقدان و جشنواره‌ها را به خود جلب کند و دیانه کروگر بازیگر نقش اول این فیلم جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن ۲۰۱۷ را دریافت کرد.آکین که در اغلب آثارش به زندگی ترک‌های مهاجر در آلمان می‌پردازد،در «محوشدگی» هم به سراغ قصه یک مادر رفته‌است.داستان این فیلم در میان جامعه‌ ترک‌های ساکن هامبورگ در آلمان می‌گذرد و قصه زنی را به تصویر می‌کشد که می‌خواهد انتقام مرگ شوهر و پسرش را بعد از انفجار یک بمب بگیرد.

«زمستان بی انتها»:جنگ و عشق
فیلم «زمستان بی انتها» اولین فیلم بلند آتیلا ساز کارگردان مجارستانی است.این فیلم که جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره مونترال دریافت کرده، داستان واقعی یک عاشقانه  است که در دل اردوگاه‌های کار شوروی می‌گذرد.فیلم‌نامه این فیلم که در بخش جام جهان‌نما سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر هم به نمایش درآمده،توسط نوربرت کوبلی با نگاهی به منابعی تاریخی چون خاطرات جدش که به این اردوگاه ها فرستاده شده بوده و کتاب «دختران» نوشته یانوش هاواسی و بر اساس زندگی مادرش ایرنه نوشته شده است.

«پائولین و پائولت»:سرگذشت خواهران
فیلم سینمایی «پائولین و پائولت » به کارگردانی لیوین دبراور محصول ۲۰۰۱بلژیک است. این فیلم روایتگر ماجراهای تلخ و شیرین زندگی چهار خواهر سالخورده است.یکی از این خواهرها دچار آلزایمر شده و نگهداری از او دیگر خواهران را دچار مشکل می‌کند.
«پائولین وپائولت» تاکنون ده جایزه بین‌المللی دریافت کرده و در جشنواره کن هم به نمایش درآمده‌است.

«یک مرد خوشبخت»:آخرین تصمیم
«یک مرد خوشبخت» آخرین ساخته بیله آگوست کارگردان مشهور دانمارکی و برنده دو نخل طلای جشنواره فیلم کن است.
فیلم «پله فاتح» از مشهورترین آثار این کارگردان است که برنده جوایز نخل طلا، اسکار و گلدن گلوب شده است. داستان«یک مرد خوشبخت» که در سال ۲۰۱۸ ساخته شده و فیلم‌نامه آن توسط خود آگوست نوشته شده‌است، در اواخر قرن نوزدهم می‌گذرد:«پیتر سیدنیوس یک مرد جوان بلندپرواز از یک خانواده مذهبی مسیحی در دانمارک غربی،به کپنهاگ سفر می‌کند تا مهندسی بخواند، اما پدر کشیش او با این تصمیمش  مخالفت می‌کند.»
این فیلم تاکنون در جشنواره‌ها و رویدادهای هنری چون جشنواره هامبورگ، جایزه روبرت و…به نمایش درآمده و هفت بار نامزد جایزه شده است.

«درخت»:به دنبال سرنوشت
«درخت» به کارگردانی و نویسندگی سونجا پروسنک نماینده سینمای اسلوونی در بخش فیلم‌های خارجی هشتادو هشتمین دوره جوایز اسکار بود. این فیلم که محصول سال ۲۰۱۴ است،به ارزش‌های خانوادگی می‌پردازد و هم‌چون تراژدی‌های باستانی سرنوشت تعیین کننده پایان داستان آن است.
این فیلم در جشنواره‌هایی چون جشنواره فیلم کارلووی واری، بمبئی و…به نمایش درآمده‌است.

«آخرین معامله»:پیرمرد و تابلو
کلاس هارو که فیلم‌سازی را با کارگردانی فیلم‌های کوتاه آغاز کرده و در کارنامه‌اش آثاری چون «الینا»، «مادر من»  و «نامه هایی به پدر ژاکوب» و … را دارد،با آثارش توانسته سینمای فنلاند را به دنیا معرفی کند. او سال ۲۰۱۸ «آخرین معامله» را مقابل دوربین برد.این فیلم درباره پیرمردی است که در شناخت آثار نقاشی تبحر دارد. او در یک حراج محلی یک تابلوی باارزش را کشف می‌کند اما هیچ کس حرف او را نمی‌پذیرد. این فیلم در جشنواره‌های متعددی نظیر برلین،پالم اسپرینگز،شانگهای و …به نمایش درآمده و برنده ۳۵ جایزه شده‌است.