هنروتجربه-کامبیزحضرتی: سومین دوره هفته فیلم اروپایی با مشارکت گروه سینمایی «هنروتجربه» و اوینیک ایران (موسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا) درحال برگزاری است.این برنامه در هشت شهر ایران و با فیلم‌هایی از ۱۹ کشور به عنوان مهم‌ترین رویداد فرهنگی اروپا در سال‌های اخیر در ایران برگزار شده و سعی دارد معرفی نسبتا خوبی از سینمای اروپا با موضوعات و سوژه‌های متفاوت به عمل بیاورد. در طول این هفته ۱۹ فیلم اروپایی در سینماهای هشت شهر ایران شامل بابل، اصفهان، کرمان، کیش، مشهد، تبریز، تهران و شیراز به نمایش درمی‌آید. در همین رابطه و با توجه به اهمیت نقش تبادلات فرهنگی با الکساندر ریگر مدیر مؤسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران (اوینیک EUNIC) و دبیر انجمن فرهنگی اتریش به گفت‌وگو پرداختیم تا از تجربیات این سه دوره و پیشنهادات او درباره این هفته فرهنگی و سینمایی جویا شویم.

شما تجربه برگزاری هفته فیلم‌های اروپایی را در دوره‌های قبل و با همکاری گروه سینمایی هنروتجربه دارید. نظرتان درباره این هفته فیلم چیست و چقدر آن را موثر می‌دانید؟
خیلی خوشحال هستیم که این اتفاق فرهنگی را تکرار می‌کنیم.هنروتجربه یک موسسه حرفه‌ای است و برای همین این هفته فیلم را با این گروه برگزار می‌کنیم. هفته فیلم‌های اروپایی به شکل فعلی از سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرده است و در این مدت با افزایش کیفی و کمی در میزان مشارکت کشورها روبه‌رو بوده‌ایم. در سال ۲۰۱۷ فیلم هایی از ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا انتخاب و طی یک هفته در تهران و تبریز به نمایش گذاشته شد اما درحال حاضر به رقم ۱۹ کشور اروپایی و نمایش در هشت شهر ایران رسیده‌ایم و این اتفاق خوشایندی است. ما از همکاری با گروه سینمایی هنروتجربه راضی بودیم و برای همین اتفاق را تمدید و تکرار کردیم.

ما خیلی خوشحال هستیم که این اتفاق فرهنگی را تکرار می‌کنیم. هنروتجربه یک موسسه حرفه‌ای است و برای همین این هفته فیلم را با این گروه برگزار می‌کنیم

تجربه شما در این مدت چیست و چه تحلیلی دارید که این هفته فیلم بتواند دربرگیری بیشتری داشته باشد؟
ما در این نوبت شهرها و آدم‌های حرفه‌ای بیشتری را درگیر این کار فرهنگی کردیم. مهمان‌های بیشتری در بین ما حضور دارند و در نتیجه تبادلات فرهنگی بیشتری بین فرهنگ‌ها منتقل می‌شود. توجه داشته باشید که فیلم‌های انتخاب شده آثار سطح بالایی هستند که به جشنواره‌های شاخصی راه پیدا کرده‌اند و می‌توانند تنوع خوبی را از فرهنگ‌های اروپایی و سینمای‌شان به دست بدهند.

شما چه هدفی را در موسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در رابطه با این هفته فیلم دنبال می‌کنید؟
هدف ما این است که درعین تفاوت و تفاهم شباهت‌های فرهنگی و تنوع فرهنگی کشورهای اروپایی را به نمایش بگذاریم. می‌خواهیم با هفته فیلم اروپایی پل فرهنگی با ایران داشته باشیم. برای همین کارگاه‌های بسیاری در طول این هفته فیلم برگزار می‌شود که می‌تواند راه‌های تعامل با ایران را بیشتر کند.

این آثار بسیار متفاوت و متکثر هستند چرا اینقدر این تکثر دربین آن‌ها وجود دارد؟
سینما ابزاری مهمی است که ژانرهای متفاوت دارد. از سینمای مستند گرفته تا داستان‌های علمی-تخیلی و واقع‌گرا. وقتی تنوع در آثار وجود داشته باشد می‌شود نگاه گسترده‌تری را در یک بازه زمانی محدود نمایش داد. ضمن این‌که سلائق در حوزه سینما متفاوت است. این تفاوت در بین فیلم‌سازان و هنرمندان و همچنین مخاطبان سینما وجود دارد.

می‌خواهیم با هفته فیلم اروپایی پل فرهنگی با ایران داشته باشیم. برای همین کارگاه‌های بسیاری در طول این هفته فیلم برگزار می‌شود که می‌تواند راه‌های تعامل با ایران را بیشتر کند

این تنوع ژانرها برای سینمای ایران هم آورده‌ای دارد؟ آیا می‌شود تصویری نسبتا دقیق از سینمای اروپا پیدا کنیم؟
 سینمای ایران را به طور کلی می‌شناسم و آثار شاخص آن را می‌دانم. به نظر من سینمای  ایران مهم و اثربخش است و فیلم‌سازان  ایرانی می‌توانند از این آثار اروپایی الهام بگیرند. سینمای ایران جوایز جهانی زیادی برده است و این تعامل فرهنگی فرصتی دوطرفه است. باوردارم که فرهنگ بهترین راه شناخت و تعامل است. سینما هم نقش موثری در تبادلات فرهنگی دارد.

چه پیشنهاداتی برای برگزاری هفته‌های فیلم آتی و مشابه دارید؟
برای ما خیلی مهم است که به طور مرتب درحال رشد باشیم و هرچقدر بتوانیم از تهران به شهرهای دیگر ایران برویم برای‌مان جذابیت بیشتری دارد. چون آدم‌های بیشتری می‌توانند درباره اروپا و فرهنگ آن‌ اطلاعات تازه‌ای به دست بیاورند.