هنروتجربه: دستین دنیل کرتن نویسنده و کارگردان (و همین طور تهیه‌کننده و تدوین‌گری) است که سال ۲۰۱۳ با درام تکان‌دهنده «بخش کوتاه‌مدت ۱۲» در سینمای مستقل ایالات متحده درخشید و بعد از آن فیلم «قصر شیشه‌ای» (۲۰۱۷) را ساخت که با وجود ادامه همان نگاه و آسیب‌شناسی اجتماعی، با استقبال نسبی منتقدان روبه‌رو شد (و البته که به انسجام اثر قبلی‌اش نبود).

در هر صورت، کرتن هم یکی از انبوه فیلم‌سازان برجسته یا مستقلی است که در روزگار چیرگی ابرقهرمان‌ها بر زمین و زمان، به‌تازگی به تلویزیون پناه برده است. او می‌خواهد مجموعه‌ای با عنوان «توکیو وایس» را در ده قسمت برای سرویس پخش مجازی «وارنرمیدیا» بسازد. البته کرتن از آن دست فیلم‌سازان مستقلی است که مورد توجه استودیوها هم قرار گرفته و همین چند وقت پیش بود که قرارداد کارگردانی یک فیلم ابرقهرمانی را برای «مارول استودیوز» امضا کرد؛ فیلمی با نام «شانگ‌چی» که بر اساس یک شخصیت داستانی به همین نام ساخته می‌شود که اغلب در کتاب‌های مصور آمریکایی «استاد کونگ‌فو» خوانده می‌شود.

در ضمن، اَنسِل اِلگورت نقش اصلی سریال «توکیو وایس» را بازی می‌کند؛ بازیگری که فعالیت‌هایش را با بازی در فیلم‌های نه‌چندان مهم و چشمگیری آغاز کرد ولی در سال‌های اخیر در انتخاب‌هایش دقیق‌تر شده و از فیلم‌هایی چون «بیبی راننده» (که نامزدی جایزه گلدن گلوب را هم برایش به ارمغان آورد) و مثلاً بازسازی تازه استیون اسپیلبرگ از «داستان وست ساید» سر درآورده است.

  • پلی‌لیست