هنروتجربه-کامبیزحضرتی: سومین دوره هفته فیلم اروپایی با مشارکت گروه سینمایی «هنروتجربه» و اوینیک ایران (موسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا) درحال برگزاری است.این برنامه در هشت شهر ایران و با فیلم‌هایی از ۱۹ کشور به عنوان مهم‌ترین رویداد فرهنگی اروپا در سال‌های اخیر در ایران برگزار شده و سعی دارد معرفی نسبتا خوبی از سینمای اروپا با موضوعات و سوژه‌های متفاوت به عمل بیاورد. در طول این هفته ۱۹ فیلم اروپایی در سینماهای هشت شهر به نمایش درمی‌آید. در همین رابطه و با توجه به اهمیت نقش تبادلات فرهنگی با ژاک وارنر سفیر هلند گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم.

نظر شما درباره هفته فیلم ارو‍پایی و اتفاقات آن چیست؟
 مطمئنا تاثیرات مثبت زیادی دارد. چون ایران سینما و فرهنگ غنی‌ای دارد و این فرهنگ می‌تواند با دیدن فیلم‌های اروپایی تبادل پیدا کرده و غنی‌تر شود. اساسا فرهنگ عامل مهمی برای درک و رشد فرهنگ‌ها است و سینما و فرهنگ باید از یکدیگر کمک بگیرند.

چه طور می‌شود این تبادل را رشد و توسعه داد؟
یکی از اهداف ما تبادل فرهنگی است و هرچه این ارتباطات را بیشتر کنیم امکان تعامل و تبادل ما بیشتر است. در این رابطه دوست داریم با مراکزی فرهنگی مختلفی همچون هنروتجربه همکاری داشته باشیم تا بتوانیم به موضوعات مشترکی دست پیدا کنیم و اثرگذار باشیم. تبادل فرهنگی برای فهمیدن یکدیگر است و هیچ کشوری را نمی‌شود از فرهنگ کشورهای دیگر جدا کرد. فرهنگ نیازمند تعامل است.

ایران سینما و فرهنگ غنی‌ای دارد و این فرهنگ می‌تواند با دیدن فیلم‌های اروپایی تبادل پیدا کرده و غنی‌تر شود. اساسا فرهنگ عامل مهمی برای درک و رشد فرهنگ‌ها است و سینما و فرهنگ باید از یکدیگر کمک بگیرند

درباره برگزاری این هفته فیلم بگویید.
امسال افتخار این هفته فیلم امسال نصیب هلند شده است و ما از این بابت بسیار خوشحال هستیم. هنروتجربه یک مرکز سینمایی است که برای هنر و هنرمندان سطح بالا اهمیت قایل است و فرهنگ را در اولویت قرار می‌دهد. ما با کمک و همراهی گروه سینمایی هنروتجربه توانستیم ۱۹ فیلم اروپایی را در هشت شهر ایران معرفی کنیم. این اتفاق مهمی است چرا که این مجموعه از فیلم‌ها ارزش فرهنگی اروپا را بازنمایی می‌کنند. امسال فیلم‌های مهمی انتخاب شده که واجد ارزش اروپایی هستند و می‌توانند پیام‌های مهمی برای بشریت داشته باشد.

منظور شما از ارزش‌های فرهنگی چیست؟
بحران محیط زیست یکی از مشکلاتی است که در همه جای دنیا می‌شود آن را فهمید و با این مشکل دست و پنجه نرم کرد. درک اقلیت‌ها کودکان و زنان بسیار مهم است و می‌تواند تاثیر متقابلی بگذارد. این فیلم‌ها جهانی و انسانی است. همه با مفاهیم تروریسم، خشونت و درگیری آشنا هستیم. سینما ابزاری برای آگاهی بیشتر است و می‌تواند همه ما را برای درک و توجه به آن آگاه کند. این فیلم‌ها طیف گسترده‌ای را در بردارند و همه کشورها می‌خواهند این آثار را برای ایرانیان به نمایش بگذارند.