هنروتجربه:جشنواره بین‌المللی انیمیشن «انسی» با اعلام برگزیدگان بخش‌های مختلف به کار خود پایان داد.

جایزه اصلی جشنواره انسی ۲۰۱۹ به انیمیشن «بدنم را گم کردم» ساخته جرمی کلاپین از فرانسه تعلق گرفت. فیلمی که پیش از این جایزه هفته منتقدان جشنواره کن را دریافت کرده‌بود و از آن به عنوان یک شاهکار با ایده‌ای فوق‌العاده یاد شده‌است. این فیلم هم‌چنین به جز جایزه کریستال بهترین فیلم توانست جایزه تماشاگران این جشنواره را نیز از آن خود کرد.این انیمیشن که در جشنواره کن امسال ه و از ایده اصلی موضوع آن به عنوان یکی از قوی‌ترین موضوع‌ها یاد شده است.موضوع این انیمیشن درباره دستی است که از بدن جدا شده و حالا به دنبال جواب پاسخ‌هایی می‌گردد که در طول زندگی برای صاحبش  ایجاد شده‌بود.

جوایز بخش‌های دیگر جشنواره انسی نشان می‌دهد که در این دوره داوران بیش از هر نکته‌ای به ایده‌های خلاق توجه داشته‌اند. تقدیر هیأت داوران انسی ۲۰۱۹ نصیب فیلم «بونوئل در لابیرنت لاک‌پشت‌ها» ساخته سالوادور سیمو محصول مشترکی از اسپانیا و هلند شد. این فیلم روایتی انیمشن است از چگونگی ساخته شدن فیلم «سرزمین بی‌نان» به کارگردانی لوئیس بونوئل فیلم‌ساز مشهور اسپانیایی.

جینتس زیلبالودیس فیلمساز ۲۵ ساله لتونیایی هم جایزه استعداد نوظهور را برای فیلم «دور شدن» دریافت کرد. کریستال بهترین فیلم کوتاه هم به برونو کولت از فرانسه برای «یادآوردنی» تعلق گرفت. جایزه هیأت داوران این بخش نیز به «عمو توماس» ساخته رجینا پسوآ محصول مشترک کانادا، فرانسه و پرتغال اهدا شد.

در بخش قصه‌گویی نیز جایزه داوران به «راندن» ساخته پدرو کاساوچیا محصولی از آرژانتین و فرانسه تعلق گرفت و  و جایزه داوران برای مفهوم اجتماعی هم به «نسل من» ساخته لودویک هوپلین از فرانسه رسید.

منبع:ورایتی