هنروتجربه مریم شاه‌پوری: جدیدترین فیلم در سومین دوره از برنامه‌های هفته فیلم اروپایی، درام دانمارکی «یک مرد خوش‌بخت» است به کارگردانی بیله آگوست که در ادامه می‌توانید بیش‌تر درباره‌اش بدانید.

۱- درباره فیلم؛ اقتباسی از اثر یک نویسنده نوبلی
«یک مرد خوش‌بخت» یکی از آثار تحسین‌شده سینمای دانمارک در سال ۲۰۱۸ بود که برای معرفی به بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان هم در نظر گرفته شد. این فیلم بر اساس جلد هشتم از رمان «لاکی پر» به قلم نویسنده برنده جایزه نوبل دانمارکی، هنریک پونتوپیدان ساخته شده است که جلدهای مختلفش در خلال سال‌های ۱۸۹۸ و ۱۹۰۴ منتشر شدند. نتفلیکس پخش این فیلم را از دو ماه پیش در آمریکا آغاز کرده است. داستان درباره مرد جوان جاه‌طلبی به نام پیتر سیدِنیوس از خانواده‌ای مسیحی است که بر خلاف میل پدر کشیش خود به کپنهاگ سفر می‌کند تا مهندسی بخواند. او با دختر بزرگ خانواده‌ای یهودی و ثروتمند آشنا می‌شود و…

۲- درباره کارگردان؛ فیلم‌ساز افول‌کرده‌ای که دو جایزه نخل طلا برده
بیله آگوست (متولد نهم نوامبر ۱۹۴۸) کارگردان تحسین‌شده دانمارکی است که سابقه کار در تلویزیون را هم دارد. او یکی از هشت کارگردانی است که دو بار موفق به کسب نخل طلای جشنواره کن شده است برای فیلم‌های «پله فاتح» (۱۹۸۷) و «بهترین نیات» (۱۹۹۲) که بر اساس فیلم‌نامه خودزندگی‌نامه‌ای اینگمار برگمان ساخته شد. البته او با «پله فاتح» جوایز بهترین فیلم خارجی‌زبان گلدن گلوب و تندیس طلایی اسکار را هم برنده شد. بیله آگوست در سال ۲۰۱۷ هم دو فیلم «بیوه چینی» و «۵۵ گام» را کارگردانی کرده است.

۳- نظر منتقدان غربی؛ در جست‌وجوی خوش‌بختی!
«یک مرد خوش‌بخت» به دلیل عدم حضور جشنواره‌ای، نمایش عمومی در سینماها و عرضه در نتفلیکس چندان توسط منتقدان دیده نشده است و در سایت «راتن تومیتوز» پنج نقد دارد و هشتاد درصد تأیید شده است. با این وجود، یکی از نقدهای مهمی که بر فیلم نوشته شده، برای بن کِنیگسبرگ است که در «نیویورک تایمز» منتشر شده است. او در بخشی از نقدش چنین آورده است: «عنوان «یک مرد خوش‌بخت» مثل یک شمشیر دولبه است که فیلم هرگز از یادآوری آن به شما دست برنمی‌دارد؛ و به‌ندرت اتفاق می‌افتد که شخصیت‌ها نتوانند انگیزه‌ها و شرایط‌شان را برای مخاطبان روشن کنند… در واقع این فیلم بهترین تبلیغ برای خواندن کتاب منبع اقتباسش است.»

  • برگرفته از منابع مختلف