هنروتجربه:بیست و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای از ۲۵ خرداد آغاز شده‌است و تا سوم تیرماه ادامه دارد. در این دوره از جشنواره آثار فیلم‌سازان ایرانی نیز در بخش‌های مختلف به نمایش در می‌آید.

سینمای ایران در سال‌های اخیر حضور قابل توجهی در این رویداد سینمایی داشته‌است و در دوره‌های پیشین نیز جوایزی از این جشنواره نصیب فیلم‌های ایرانی شده‌است. امسال با توجه به جایگاه و اهمیت سینمای ایران، مسئولان جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای دو بخش را به معرفی سینمای ایران اختصاص داده‌اند؛ یک برنامه به معرفی سینمای ایران می‌پردازد و یک برنامه نیز نشست هم‌اندیشی سینماگران ایران و چین است.

در نخستین نشست تخصصی پیرامون موضوع تولید مشترک محصولات سینمایی میان ایران و چین، رضا میرکریمی که با آخرین ساخته‌اش «قصر شیرین»، در بخش مسابقه جشنواره شانگهای حضور دارد و کامیار محسنین عضو هیأت داوران رسانه‌ای بخش راه جدید ابریشم، درکنار سینماگران چینی به بررسی و تبادل نظر پرداختند.

میرکریمی با ارائه گزارشی تصویری به معرفی تاریخچه سینمای ایران و توانایی‌های تولیدی و آموزشی آن پرداخت و با اشاره به آمار ظرفیت‌های فنی و نیروی انسانی متخصص سینمای ایران به جاذبه‌‌های متنوع فرهنگی و اقلیمی کشور برای همکاری‌های سینمایی در قالب تولید مشترک اشاره کرد.

طی این نشست هم‌چنین حاضرین پیرامون ضرورت برپایی مجمعی غیر اروپایی برای گردهمایی و هم اندیشی فیلم‌سازان آسیایی نکاتی را مطرح کردند. میرکریمی هم در همین زمینه از طرح خود برای ایجاد یک آکادمی سینمایی در آسیا خبر داد که در آن نخبگان سینماهای مطرح آسیایی گرد هم می‌آیند و اعتبار و ارزش هنری سینماگران قاره کهن را خواهند سنجید.

در بخشی از این نشست، سینماگران چینی نیز با تجلیل از سینمای انسانی ایران و کارگردانان بزرگ آن به ضرورت همکاری‌های بیشتر دو کشور در زمینه تولید مشترک و هم‌چنین اقتباس از آثار موفق طرفین تاکید داشتند.