هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: وقتی درباره هویت‌دزدی در قرون وسطی و فرانسه صحبت می‌شود، قصه زندگی مارتین گر بهترین نمونه است؛ داستانی که با الهام از وقایع حقیقی، به شکل‌های متنوعی از کتاب و نمایش‌نامه و اپرا گرفته تا دو فیلم روایت شده است.

پس شکی نیست که چنین داستان محبوبی به این زودی‌ها فراموش نمی‌شود. اما بهترین روایت به فیلم سال ۱۹۸۲ دانیل وینیه تعلق دارد با نام «بازگشت مارتین گر» که نقش اصلی آن را ژرار دپاردیو بازی کرد. فیلم داستان سربازی را روایت می‌کند که پس از جنگی بی‌رحمانه، پخته‌تر و عاقل‌تر از گذشته به شهر کوچکش برمی‌گردد. در حالی که او جزییات زندگی‌اش را به خاطر نمی‌آورد، اهالی زادگاهش هم نمی‌توانند باور کنند که او همان کسی است که زمانی می‌شناختند.

این فیلم که ژان‌کلود کریر یکی از نویسندگان فیلم‌نامه‌اش است، جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان «هیأت ملی بازبینی فیلم» آمریکا را برد و جایزه بهترین بازیگر مرد اصلی «انجمن ملی منتقدان فیلم» را برای دپاردیو به ارمغان آورد. «بازگشت مارتین گر» به‌تازگی در قالب ۴K ترمیم شده و قرارست نسخه کارگردانش در نیویورک برای علاقه‌مندان به نمایش درآید.

«بازگشت مارتین گر» در سال ۱۹۹۲ با عنوان «سامرزبی» بازسازی شد و ریچارد گر و جودی فاستر نقش‌های اصلی‌اش را بازی کردند، ولی این نسخه همچنان بهترین روایت از داستان مارتین گره به حساب می‌آید.

  • ایندی‌وایر