هنروتجربه: «جان» / Anima فیلم کوتاه فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد که پل تامس اندرسن با همکاری تام یورک ساخته است و نتفلیکس روز گذشته تیزری از آن را منتشر کرد تا همه را غافلگیر کرده باشد.

تیزر بهترین واژه برای توصیف ویدیویی است که نتفلیکس عرضه کرده است، چون به‌جز عنوان و نام دو هنرمندی که اشاره شد، اطلاعات چندانی را در اختیار مخاطبانش قرار نمی‌دهد. نتفلیکس هم آن را به صورت رسمی، «یک فیلم کوتاه موزیکال» توصیف کرده است که اندرسن کارگردانی کرده و یورک بازیگر و موسیقی‌دان آن است؛ و البته که از نظر بصری شگفت‌انگیز است و بهترست با صدای بلند هم تجربه شود.

البته هم‌زمان با عرضه این فیلم کوتاه، یورک هم از انتشار آلبوم جدیدش خبر داده است که عنوانش همین است. اما نمی‌دانیم آلبوم دربردارنده موسیقی متن فیلم کوتاه است یا فیلم کوتاه ضمیمه بصری این آلبوم به حساب می‌آید؟ اما خوش‌بختانه به خاطر اعتبار و اهمیت هر دو هنرمند و به‌خصوص اندرسن که یکی از بهترین فیلم‌سازان این روزگارست، لازم نیست علاقه‌مندان خیلی منتظر بمانند.

 

البته یورک هم در دنیای هنر هفتم برای خودش اسم و رسمی دست‌وپا کرده است و سال گذشته با تصنیف موسیقی متن «سوسپیریا» (لوکا گوادانینو) دیده و تحسین شد.

  • پلی‌لیست