هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: ریچل موریسن برای فیلم‌برداری اثر مستقل و تحسین‌شده «به‌گل‌نشسته» (دی ریس، ۲۰۱۷) نامزد جایزه اسکار شد و اولین زنی نام گرفت که به چنین موفقیتی دست پیدا می‌کند.

حالا موریسن که «بلک پنتر» (رایان کوگلر، ۲۰۱۸) را هم فیلم‌برداری کرده است، می‌خواهد در پشت دوربین، گام بزرگ دیگری بردارد و نخستین فیلمش را کارگردانی کند. اما جالب است که همه چیز برای یک شروع فوق‌العاده آماده است چون او در حال مذاکره برای کارگردانی فیلم‌نامه بری جنکینز (کارگردان برنده اسکار «مهتاب») است که یک درام ورزشی بر اساس داستان حقیقی زندگی مشت‌زنی به نام کلارِسا شیلدس معروف به «تی‌رِکس» است.

البته پیش از این، زندگی شیلدس بر پرده نقره‌ای نقش بسته و در سال ۲۰۱۵ مستندی با عنوان «تی‌رکس» به کارگردانی زَکِری کِین‌پِری و دری کوپر ساخته شده است. در حال حاضر نام پروژه «فلینت استرانگ» / Flint Strong است و کمپانی «یونیورسال» تولیدش را در دست دارد. این استودیو حقوق اقتباس از زندگی شیلدس و مستند نام‌برده را در سال ۲۰۱۶ خرید. در همان سال جنکینز برای نگارش فیلم‌نامه به کار گرفته شد؛ فیلم‌سازی که ابتدا دلش می‌خواست خودش این فیلم را کارگردانی کند اما حالا تهیه‌کنندگی آن را بر عهده گرفته و ساخت فیلم را به موریسن واگذار کرده است.

  • ایندی‌وایر