هنروتجربه:بهرنگ دزفولی زاده که این روزها مشغول ساخت اولین فیلم بلند خود با نام «بی‌صدا حلزون» است، در این اثر به سراغ ناشنوایان رفته‌است.

بهرنگ دزفولی‌زاده که مدتی قبل فیلم «استون» او در بسته بهاریه فیلم‌های کوتاه هنروتجربه به نمایش درآمد، این روزها مشغول کارگردانی نخستین فیلم بلند سینمایی خود «بی‌صدا حلزون» است که فیلم‌برداری آن چندی پیش به اتمام رسیده است.

دزفولی‌زاده درباره دلایل انتخاب این موضوع و دغدغه‌هایش درباره ساخت فیلم بلند به خبرگزاری هنرآنلاین گفت:«همیشه دلم می‌خواهد موضوعات اجتماعی را که کمتر به آن‌ها توجه یا دیده شده است به تصویر بکشم و درباره آن‌ها فکر کنم. چرایی وجود این مشکلات در جامعه و این که چرا ما از آن‌ها غافل هستیم، همواره دغدغه ذهنی من بوده است.اعتقاد دارم هرچقدر هم که بخواهیم به موضوعات جدید بپردازیم، اصل موضوع باز هم تکراری است. موضوعی که من انتخاب کردم هم شاید در نگاه اول تکراری باشد، اما تلاش شد از زاویه‌ای دیگر باشد و این تکرار کمتر به چشم بیاید.»

او با بیان این‌که «بی‌صدا حلزون» مضمونی اجتماعی دارد و درباره ناشنوایان است، افزود:«ناشنوایان قشری خاص از جامعه هستند که کمتر به آن‌ها توجه می‌شود، قشری با روحیه لطیف که همه چیز را رک و راست به زبان می‌آورد. قشری که تنها در اینجا، آن‌چنان دیده نمی‌شوند و به آن‌ها توجه نمی‌شود، قشری که به اقلیم و هویت خود اعتقاد دارند و اگر حس کنند خودشان نیستند، دچار ناراحتی می‌شوند. ساخت فیلم درباره این افراد کار سخت و پیچیده‌ای است اما به لطف خدا و تیم همراهم توانستم این کار را به پایان برسانم. تلاش کردم صدای این قشر برای گوش‌های شنوا باشم.»

دزفولی‌زاده هم‌چنین عنوان کرد تاکنون شش فیلم درباره این قشر در سینمای ایران ساخته شده است که او همه آن‌ها را دیده و به آن‌ها احترام می‌گذارم و به نظرش کارگردانان این فیلم‌ها بسیار جسارت داشتند که به این موضوع فکر کرده‌اند و درباره آن‌ها فیلم ساخته‌اند.

این کارگردان درباره انتخاب بازیگران این فیلم عنوان کرد:«در انتخاب بازیگران و عوامل از آنجا که با یک فیلم عادی روبه‌رو نیستیم یک پروسه چهار ماهه پیش‌تولید را طی کردیم تا به گروه فعلی رسیدیم که بسیار انگیزه داشتند. سعی کردم بازیگران در نقش‌هایی که کمتر دیده شده‌اند، حضور داشته باشند و این اتفاق باعث شد فضای بسیار دوستانه، تجربه‌گرا و خلاقی شکل بگیرد. از بازیگرانی که به من اعتماد کردند و در کنار من بودند ممنونم. در این میان همراه با دو مشاور زبان اشاره دورخوانی‌ها و تمرین‌های بسیاری داشتیم، چرا که زبان اشاره خانم‌ها با آقایان متفاوت است و پروسه تمرین طولانی شد و به همین دلیل نیز برخی از بازیگرانی که انتخاب کرده بودیم نتوانستند با ما همکاری داشته باشند.»

دزفولی‌زاده هم‌چنین درباره انتخاب ژانر اجتماعی برای نخستین فیلمش در حالی که این روزها بیشتر فیلم‌های کمدی مورد توجه هستند، گفت:«به نظرم ما وظیفه و رسالتی داریم. نمی‌گویم فیلم کمدی بد است یا خوب اما رسالت ما این است که نباید غذای مسموم به مخاطب بدهیم. فیلم‌های خارجی ممکن است صحنه‌های ناشایست داشته باشند، اما در ایران شوخی‌های کلامی این صحنه‌ها را شکل می‌دهند. این فضای مسموم حاصلش ماندگاری نیست در حالی که رسالت هنرمند خلق اثر ماندگار است. این آثار تاریخ مصرف دارند و بسیاری از فیلم فارسی‌های قدیمی از فیلم‌های امروز بهتر هستند. نگاه انسانی، عشق و درام همیشه مخاطب را به سینما می‌آورد من نیز تلاش کردم فیلمی برای اکران عمومی بسازم. صرفاً آنچه از دنیای ناشنوایان و شنواها وجود دارد در قالب فیلم به تصویر کشیدم و با توجه به فضای داستان و کارگردانی تلاش کردم که مخاطب حوصله‌اش در سینما سر نرود.»

کارگردان «استون» درباره زمان آماده نمایش شدن فیلم نیز توضیح داد:«با توجه به پروداکشن و جلوه‌های ویژه رایانه‌ای و صداگذاری فیلم به خاطر موضوعش فکر می‌کنم ظرف چند ماه آینده کم‌کم فیلم کامل شود و بعد درباره زمان اکران آن بتوان تصمیم گرفت.»

هانیه توسلی، مهران احمدی، پدرام شریفی، محسن کیایی، علیرضا جلالی‌تبار، بهنوش بختیاری، بی ژن بافکار و شیرین ولی‌پور بازیگران فیلم «بی‌صدا حلزون» هستند و داستان آن درباره زنی است که بین احساس و منطقش در حال تصمیم‌گیری است.