هنروتجربه:مدیرعامل موسسه سینمایی هنروتجربه از تلاش برای اکران فیلم‌ها از حالت چرخشی به ثابت و با سانس بیشتر خبر داد و گفت که این روند با آغاز سال جدید شروع شده است.

جعفر صانعی مقدم، مدیرعامل مؤسسه سینمایی هنروتجربه ضمن اشاره به حمایت از گروه سینمایی هنروتجربه و گسترش فعالیت‌های آن در کشور به خبرگزاری مهر گفت:«خوشحالیم که آقای انتظامی از زمان ورود به سازمان سینمایی، از نظر معنوی حمایت خوبی از هنروتجربه داشته است و به خوبی این را می‌داند که تنها مرکزی که پخش فیلم‌های فرهنگی، هنری و تجربی را در سینما نمایندگی می‌کند، هنروتجربه است. صحبت‌های رئیس سازمان سینمایی در مورد گسترش سینمای هنروتجربه بسیار روحیه‌بخش است و ما نیز در ادامه این صحبت‌ها تلاش می‌کنیم در استان‌ها و با همکاری اداره‌های کل ارشاد جلساتی را برگزار کنیم تا هرچه سریع‌تر نمایش فیلم‌های این بخش را در استان‌ها گسترش دهیم.»

او درباره افزایش تعداد سالن‌های سینمایی هنروتجربه عنوان کرد:«ما به رئیس سازمان سینمایی این پیشنهاد را داده‌ایم که تعداد سالن‌های نمایش برای این گروه سینمایی افزایش پیدا کند و خوشبختانه آقای انتظامی نیز نسبت به این مساله توجه جدی دارد و ما نیز از تصمیمات او برای توسعه اکران در سینمای هنروتجربه استقبال می‌کنیم.»

این مدیر سینمایی درباره تمایل برخی از کارگردان‌ها برای نمایش فیلم‌شان در گروه سینمایی «آزاد» گفت:«شاید برخی از کارگردانان و صاحبان فیلم‌ها ترجیح می‌دهند فیلم آنها در گروه سینمایی «آزاد» اکران شود، اما مساله این است که این فیلم‌ها با تعداد بالای سالن سینما از فروش خوبی هم برخوردار می‌شوند یا نه؟ هرچند در گروه سینمایی «آزاد» تعداد سالن‌های سینما زیاد است اما نمایش فیلم‌های فرهنگی غالباً در آنجا با شکست مواجه می‌شود و این در حالی است که در هنروتجربه عزت لازم به آثار فرهنگی گذاشته می‌شود.»

صانعی‌مقدم با اشاره به اینکه از سال گذشته در تلاش بوده‌اند سالن‌های گروه سینمایی هنروتجربه را افزایش دهند، افزود:«همچنین در تلاش هستیم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعداد سالن‌های سینمایی در شهرستان‌ها را بیشتر کنیم. البته تاکید می‌کنم که تعداد سالن‌های سینما در تهران نیز باید افزایش پیدا کند. معتقدم گروه سینمایی هنروتجربه نیازمند یک مجتمع با چندین سالن است که بتواند مخاطبان خود را گرد هم آورد. البته این امر با حمایت نهادهایی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.»

او درباره دیگر سیاست دیگر این مؤسسه سینمایی اظهار کرد:«در تلاش هستیم اکران فیلم‌ها در گروه سینمایی هنروتجربه را از حالت چرخشی به ثابت و با سانس بیشتر تغییر دهیم که این روند با آغاز سال جدید شروع شده است، البته این نوع اکران به این معناست که تعداد فیلم‌های کمتری فرصت نمایش در این گروه سینمایی را پیدا می‌کنند، در اکران ثابت سخت‌گیری بیشتری برای انتخاب فیلم‌ها صورت می‌گیرد.»

درباره اینکه فیلم‌ها بر چه اساس اکران ثابت می‌گیرند، باید توضیح دهم که این امر بستگی به این دارد که یک فیلم از چه کیفتی، چه نقدی و چه میزان استقبال از سوی مخاطب برخوردار باشد. هرچقدر کیفیت و استقبال از یک فیلم بیشتر باشد سانس‌های بیشتر و ثابت در اختیار فیلم قرار می‌گیرد

او سپس به سانس‌های ثابت برای تعدادی از فیلم‌ها اشاره کرد:«از ابتدای سال تاکنون، تعدادی از فیلم‌هایی که در گروه هنروتجربه اکران شده‌اند به صورت ثابت به نمایش در آمده‌اند که شامل تعداد سانس‌های بیشتری بوده و تعدادی از فیلم‌ها نیز سانس چرخشی داشته‌اند که این فیلم‌ها از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. درباره اینکه فیلم‌ها بر چه اساس اکران ثابت می‌گیرند، باید توضیح دهم که این امر بستگی به این دارد که یک فیلم از چه کیفتی، چه نقدی و چه میزان استقبال از سوی مخاطب برخوردار باشد. هرچقدر کیفیت و استقبال از یک فیلم بیشتر باشد سانس‌های بیشتر و ثابت در اختیار فیلم قرار می‌گیرد.»

او سپس به اکران فیلم‌های هنروتجربه در شهرهای دیگر اشاره کرد:«در شهرستان‌ها نیز از جمله شهرهای غربی و جنوبی کشور برای ایجاد امکان نمایش فیلم‌های گروه سینمایی هنروتجربه با هدف افزایش اکران منطقه‌ای، برنامه‌هایی در دست داریم. برخی از فیلم‌سازان در این گروه سینمایی به دنبال این هستند که بتوانند بخشی از هزینه تولید را از گیشه گروه سینمایی هنروتجربه دریافت کنند اما باید به این مساله توجه کرد که نباید میزان فروش فیلم را به هزینه تولید فیلم گره بزنند، به خصوص که بسیاری از فیلم‌های پرفروش گیشه سینمای ایران هم بازدهی اقتصادی ندارند.»

او ادامه داد:«تاکید می‌کنم برای ما بسیار مهم است که در تهران چند سالن سینما کاملاً در اختیار ما قرار گیرد. در حال حاضر تعدادی از سالن‌هایی که در اختیار گروه سینمایی «هنر و تجربه» قرار دارد اجاره شده و برخی دیگر از سالن‌ها نیز به صورت ۵۰ درصدی فیلم‌ها را نمایش می‌دهند. اگر چند سالن به طور کامل در اختیار ما قرار گیرد، بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.»

مدیرعامل مؤسسه سینمایی هنروتجربه با بیان اینکه در حال حاضر تعداد سینماهای این نهاد در تهران ۱۱ سالن است که این تعداد بسیار اندک است، افزود:«ما این قول را هم به رئیس سازمان سینمایی و هم علاقه‌مندان سینمای هنروتجربه می‌دهیم که اگر چنین امکاناتی در اختیار گروه هنروتجربه قرار گیرد، بخش عمده‌ای از معضلات فیلم‌های این بخش حل می‌شود و دیگر در اکران شکست نمی‌خورند.»

صانعی مقدم در پایان بر تلاش برای اکران‌های ثابت خبر داد:«مؤسسه سینمایی هنروتجربه با روند جدیدی که در حوزه اکران در پیش گرفته است با نقدهایی هم مواجه خواهد شد، اما ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا طرح اکران با سانس‌های ثابت را به صورت جدی دنبال کنیم. البته تاکید می‌کنم که تنها آثاری به این شکل اکران می‌شوند که ظرفیت نمایشی خوبی داشته باشند.»