هنروتجربه: اکران مستند «قاضی و مرگ» ساخته حسن خادمی از امروز سه‌شنبه چهارم تیر در سینماهای گروه هنروتجربه آغاز می‌شود.این مستند در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد و موفق شد جایزه آیفیک را از آن خود کند. «قاضی و مرگ» به زندگی قاضی عزیزمحمدی یکی از معروف‌ترین و پرکارترین قاضی‌های جنایی ایران می‌پردازد.

حسن خادمی در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره این فیلم مستند عنوان کرد:«سال‌ها پژوهش‌گر اجتماعی بودم و در حوزه آسیب‌های اجتماعی و جامعه‌شناسی انحرافات در دادگاه‌ها رفت‌وآمدهای زیادی داشتم و آدم‌های زیادی را دیدم. آقای عزیزمحمدی از جهاتی خیلی خاص هستند. او واقعاً توانمند و پرکار است و از صبح تا آخر شب کار می‌کند. بقیه قضات هم روی او نظر خاصی داشتند و اگر او حکمی را صادر می‌کرد، بقیه روی آن تأمل می‌کردند. ضمن این که او ۴۵ سال است که در این حرفه مشغول به فعالیت است و همه این مسائل در کنار هم او را متفاوت می‌کند. ارتباط گرفتن با او هم راحت بود و به‌راحتی از پیشنهاد ما استقبال کرد.»

به گفته خادمی مستند «قاضی و مرگ» از قاضی عزیزمحمدی یک چهره و قهرمان نساخته بلکه به‌عنوان یک واقعیت و پدیده اجتماعی به زندگی او پرداخته است.

این مستندساز در ادامه تاکید داشت:«به‌عنوان کارگردان باید فضای فیلم را طوری مدیریت می‌کردم که ذهن مخاطب درگیر شود و در شرایط موضوع فیلم که همان قتل و مرگ است قرار بگیرد تا بتواند کاراکترهای فیلم را درک کند؛ بنابراین تصاویر دلخراش فیلم را به‌عمد انتخاب کردم و حتی جاهایی خواستم مخاطب را آزار بدهم. همه این کارها در راستای تأثیرگذاری فیلم اتفاق افتاد.»

خادمی درباره زمانی که صرف این پروژه برای تحقیق کرده است، گفت: «چهار و چه‌بسا پنج سال. قبل از آن هم در همین حوزه کار کرده بودم. اصولاً معتقدم که آدم هر جایی که تلاش کند یک روزی ثمره‌اش را می‌بیند. من ثمره سال‌ها تلاشم در حوزه آسیب‌های اجتماعی را با پیدا کردن یک سوژه خوب برای فیلم «قاضی و مرگ» گرفتم. تجربه‌هایی که در زمینه آسیب‌های اجتماعی داشتم باعث شد لایه‌های بیشتری را از سوژه فیلمم کشف کنم و فیلم دقیق‌تری را بسازم.»