هنروتجربه: هادی آفریده در مستند «مجموعه رگ‌های آبی زمین» به سراغ تمدن آب‌های زیرزمینی ایران و پنج قنات در استا‌ن‌های یزد و اصفهان رفته است.

این مستندساز درباره «مجموعه رگ‌های آبی زمین» به خبرگزاری ایسنا گفت:«مستند «مجموعه رگ‌های آبی زمین» به پنج قنات ایران می‌پردازد. هر کدام از این پنج قنات به دلیل شرایط خاص اقلیمی ایران، ویژگی‌های معماری و تاریخی در یونسکو ثبت جهانی شده‌اند.»

به گفته او این مستند با معرفی این پنج قنات اشاره‌ای به تمدن آب‌های زیرزمینی ایران، مهندسی پیچیده و ساخت قنات‌ها در ایران دارد.

این مستندساز درباره موقعیت جغرافیای این قنات‌ها گفت:«این قنات‌ها در استان‌های اصفهان و یزد هستند. در یزد دو قنات بزرگ «زاچ» و «حسن آباد مشیر» و در اصفهان سه قنات «مزدآباد»، «وزوان» و قنات دو طبقه «اردستان مون» مورد بررسی قرار گرفت. همان‌طور که اشاره کردم دلیل انتخاب این قنات‌ها ویژگی‌های ساختاری، زمین‌شناسی، اقلیمی و تاریخی آن‌هاست.»

کارگردان مستند «باشگاه حیوانات» که به تازگی اکران آن در هنروتجربه به اتمام رسیده است، درباره نحوه تولید «مجموعه رگ‌های آبی زمین» توضیح داد:«تولید این مستند حدود دو سال زمان برد و بخش عمده فیلم‌برداری آن اواخر تابستان گذشته به اتمام رسید و از تابستان سال گذشته تا بهار امسال فیلم مشغول صداگذاری، تدوین، مراحل فنی و اصلاح رنگ و نور بود.»

او همچنین عنوان کرد که این مجموعه در حال حاضر آماده است و به زودی برنامه‌ریزی پخش آن انجام و اعلام می‌شود.

«مجموعه رگ‌های آبی زمین»/محقق، کارگردان و تهیه‌کننده: هادی آفریده – فیلم‌بردار: رضا تیموری – تدوین: بابک بهرام بیگی،مهدی یاوری – صدابردار: مهرداد عباس‌پور – صداگذاری: مهر شاد ملکوتی – عکس: روشنک اهرابی – دستیار فیلم‌بردار: سهیل صباحی – مدیر تولید: اعظم صادقی منفرد – اصلاح رنگ و نور: رضا تیموری