هنر و تجربه  : بیش از یک سال از مرگ میلوش فورمن می‌گذرد و به لطف سازندگان مستندی به نام «فورمن در برابر فورمن»، قرارست فیلم تازه‌ای درباره میراث این فیلم‌ساز بزرگ تاریخ سینما به نمایش درآید.

در آنونس جدیدی که از این فیلم در فضای مجازی منتشر شده است،  هِلِنا ترِشتیکووا و یاکوب هِینا کارگردانان «فورمن در برابر فورمن» با استفاده از کلام خود این سینماگر، داستانش را روایت می‌کنند. این مستند از آغاز به کار فورمن در دهه ۱۹۶۰ تا موفقیت سینمایی‌اش با «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» (۱۹۷۵) و… با جزییات به تمام سختی‌ها و رنج‌هایی می‌پردازد که فورمن در طول فعالیت‌های چنددهه‌ای خود در صنعت سینما با آن‌ها دست‌وپنجه نرم کرد.

میلوش فورمن که یکی از دو اسکارش را برای «پرواز…» به دست آورد، بارها و بارها با آثار دیدنی و به‌یادماندنی‌ای چون «آمادئوس» (۱۹۸۴)، «مردم علیه لری فلینت» (۱۹۹۶) و «مرد روی ماه» (۱۹۹۹) تحسین شد و با جوایزی مورد تقدیر قرار گرفت.

«فورمن در برابر فورمن» اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره کن تجربه کرد و قرارست در جشنواره کارلووی واری هم روی پرده برود. البته هنوز تاریخ نمایش عمومی یا پخش این مستند از طریق شبکه‌های تلویزیونی و غول‌هایی چون نتفلیکس مشخص نیست و علاقه‌مندان گوشه‌وکنار دنیا باید کمی بیش‌تر صبر کنند.

  • پلی‌لیست