هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: «این بزرگ‌ترین معمای قتل جهان است یا احمقانه‌ترین تئوری توطئه جهان» و این جمله‌ای است که نخستین آنونس مستند تحسین‌شده «پرونده کهنه هَمَرخولد» با آن آغاز می‌شود.

همان طور که در اولین تصاویر فیلم دیده می‌شود، «پرونده کهنه همرخولد» / Cold Case Hammarskjold یکی از نامعمول‌ترین و جالب‌ترین فیلم‌هایی است که اغلب سینمادوستان در این سال‌ها دیده‌اند! این فیلم به روایت و کارگردانی ژورنالیست و فیلم‌ساز دانمارکی مدس بروگر، داستان دبیرکل سازمان ملل داگ همرخولد را بازگو می‌کند و مرگ نابه‌هنگامش در پی یک سانحه هوایی مشکوک در سال ۱۹۶۱٫ خیلی‌ها بر این باورند که سقوط هواپیمای او یک عمل تروریستی بود چرا که این سیاستمدار، سخن‌گوی استقلال کنگو بود؛‌ آن هم در زمانی که خیلی از کمپانی‌های معدن اروپا و افراد قدرتمند قاره سبز مخالف این اتفاق بودند.

«پرونده کهنه همرخولد» می‌کوشد به روشی  این ماجرا را بررسی و درباره‌اش تحقیق کند که ظاهراً تازگی دارد. در طول این مسیر، بروگر با همراهی یک کارآگاه خصوصی سوئدی، ژانرهای مستند و داستانی را در هم می‌آمیزد و مرزهای میان واقعیت و خیال (داستان) را محو می‌کند.

این مستند تحسین‌شده که در سایت «متاکریتیک» به امتیاز میانگین ۸۸ از صد (بر اساس شش نقد) دست یافته است و بجز کسب جایزه بهترین کارگردانی بخش «سینمای جهان: مستند» از جشنواره ساندنس، در رویداد‌های مختلفی به نمایش درآمده و جایزه برده است، از شانزدهم اوت (۲۵ مرداد) به صورت محدود اکران خواهد شد.

  • پلی‌لیست