هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: پل شریدر فیلم‌نامه‌نویس فوق‌العاده و کارگردان قابل تأمل آمریکایی (که امسال مهمان ویژه جشنواره جهانی فیلم فجر هم بود) در صفحه فیسبوک خود اظهارنظرهای انتقادآمیزی درباره یکی دیگر از شمایل‌های جنبش «هالیوود نو» کرده است.

شریدر که سال گذشته با «فرست ریفورمد» درخشش دوباره‌ای را به عنوان فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان تجربه کرد، در نظری فیسبوکی (که حالا آن را پاک کرده است!) نوشت: «کاری نکنید درباره برایان دی‌پالما نظرم را به زبان بیاورم. دیشب دوباره «غیرقابل انتشار» / Redacted را دیدم… ستاره‌های فیلم فراتر از دسترس او بودند. فیلم‌نامه ضعیف و پیش‌پاافتاده است. به همین خاطر برایان پیش‌پاافتاده عمل کرده و از نظر هنری ضعیف است. حکایت او مثل کسی است که روی یخ نازک، سریع اسکیت می‌کند. این بر خلاف شیوه معمول اوست…»

اما شریدر پس از پاک کردن اظهار نظر قبلی‌اش چنین نوشت: «اظهارنظرهای انتقادآمیزی درباره بعضی فیلم‌ها کردم و سپس بعد از یک روز آن‌ها را پاک کرده‌ام. می‌خواستم موضوع‌هایی را بیان کنم و واکنش‌هایی بگیرم؛ اما بعدش می‌توانم موضوع بحث را به‌کل پاک کنم. راستش همین قابلیت فیسبوک را دوست دارم که شما می‌توانید گفت‌وگویی را شروع کنید؛ و در ادامه پایانش بدهید.»

البته فیلم جنگی «غیرقابل انتشار» (۲۰۰۷) در کل امتیازهای میانگین پایینی را در سایت‌های جمع‌آوری آرای منتقدان «متاکریتیک» و «راتن تومیتوز» به دست آورده است (و مخالف کم ندارد) اما جالب است بدانید که اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره ونیز رقم خورد و جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را نصیب دی‌پالما کرد. «غیرقابل انتشار» به‌جز نمایش در جشنواره‌های تورنتو، نیویورک و… به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۰۸ از نگاه مجله سینمایی فرانسوی «کایه دو سینما» معرفی شد.

  • ایندی‌وایر