هنروتجربه:فیلم «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی» همزمان با ۷۹ سالگی این این کارگردان شناخته شده ایرانی روز ۱۴ تیر در بنیاد سینمایی فارابی نمایش داده می‌شود.

روز جمعه، ۱۴ تیر ساعت ۱۸ به مناسبت ۷۹ سالگی عباس کیارستمی فیلم «۷۶دقیقه و ۱۵ثانیه با عباس کیارستمی» ساخته سیف‌اله صمدیان در سالن عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی نمایش داده می‌شود. همچنین این فیلم به همراه پیام‌های تصویری از ژولیت بینوش، مارتین اسکورسیزی، ژیل ژاکوب، جف اندرو، جانان رزنبام و.. است.

«۷۶دقیقه و ۱۵ثانیه با عباس کیارستمی» ساخته سیف‌الله صمدیان است که در نامش اشاره به ۷۶ سال و ۱۵روز زندگی این کارگردان جهانی دارد؛ فیلمی‌ که سیف‌الله صمدیان درباره دوست و همکارش عباس کیارستمی ساخته است. این فیلم تاکنون در جشنواره‌های متعددی از جمله ونیز، پوسان، فجرجهانی و… به نمایش درآمده است.

سیف‌اله صمدیان در فیلم‌های «آ ب ث آفریقا»، «جاده‌ها» و «پنج»، به‌عنوان تصویربردار با عباس کیارستمی همکاری داشته است. او درباره کارگردانی «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی» گفته است:«این فیلم – پرتره‌ای است که قرار نیست در آن مصاحبه‌ای باشد و حتی هیچکدام از فیلم‌های ایشان مورد نقد و بررسی قرار نمی‌گیرد. در این فیلم فقط به آن یک نفر- عباس کیارستمی – پرداخته می‌شود. در این فیلم شیوه ساختن یک پرتره سینمایی کاملا متفاوت است. یک پرتره اطلاعات لازم دارد اما این فیلم بدون این‌که با کسی مصاحبه کند یا خود کاراکتر در مورد خودش صحبت کند یا من از او حرف بزنم، ۷۶ دقیقه پیش می‌رود. فیلم یک‌ماهه تمام شد اما واقعیت این است که یک ماه در طول زمان طول کشید و ۲۵ سال در عمق زمان و فقط انرژی خود عباس کیارستمی این تدوین را پیش برد و لحظه لحظه فیلم داد می‌زند که با من باشید.»

ساخت این مستند به اصرار آلبرتو باربرا مدیرهنری جشنواره ونیز و احمد کیارستمی پسر بزرگ عباس کیارستمی به صمدیان پیشنهاد شد و در زمان کوتاهی که به جشنواره ونیز باقی مانده بود برای نمایش در این جشنواره آماده شد اما بعد از آن جشنواره‌های دیگری هم خواستار نمایش آن برای بزرگداشت کیارستمی شدند.