هنروتجربه: آگنیشکا هولاند که کارش را با دستیاری کشیشتف زانوسی و آندری وایدا آغاز کرد، پس از ۳۸ روز فیلم‌برداری فیلم جدیدش «شارلاتان» را به پایان رساند.

این کارگردان برجسته لهستانی که بیش‌تر با فیلم‌های «اروپا اروپا» (۱۹۹۱) و «در ظلمت» (۲۰۱۱؛ که نامزد کسب اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان هم شد) شناخته می‌شود، امسال با درام زندگی‌نامه‌ای «آقای جونز» به بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین راه یافت و برای کسب خرس طلایی رقابت کرد؛ فیلمی که اغلب منتقدانی را که تا امروز آن را تماشا کرده‌اند راضی کرد ولی هنوز اکران نشده است.

البته تاریخ نمایش عمومی «شارلاتان» از حالا مشخص است: بیستم فوریه ۲۰۲۰ (اول اسفند) که احتمال نمایش افتتاحیه‌اش در جشنواره برلین هم می‌رود. این فیلم که در لوکیشن‌های مختلفی در جمهوری چک فیلم‌برداری و با حمایت تلویزیون این کشور ساخته شده است، امروز در جشنواره کارلووی واری توسط تهیه‌کنندگانش معرفی می‌شود.

«شارلاتان» بر اساس داستان حقیقی طبیبی به نام یان میکولاسِک ساخته شده است که با وجود موانع بزرگ زندگی‌اش، خود را وقف بیماران کرد. هولاند درباره فیلم می‌گوید: «وقتی فیلم‌نامه را خواندم با داستانی غنی روبه‌رو شدم؛ و زمانی که چنین اتفاقی برایم می‌افتد و شخصیت اصلی شروع به شکل‌گیری درونم می‌کند، می‌کوشم آن را به چنگ بیاورم و به معنای آن برای دیگران هم پی ببرم. سپس نیاز به روایت داستان درونم قوت می‌گیرد. این داستان چند سال درون من رشد کرد.»

  • ورایتی