هنروتجربه: پنجاه و چهارمین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف پایان یافت.در این دوره فیلم «پدر»  گوی بلورین این رویداد هنری را دریافت کرد.

در مراسم اختتامیه جشنواره کارلووی واری جایزه اصلی به کمدی جاده‌ای «پدر» محصولی از بلغارستان-یونان رسید. این فیلم داستان یک عکاس را روایت می‌کند که سعی دارد تا رفتار پدرش را پس از درگذشت همسرش مدیریت کند. این فیلم چهارمین همکاری تیمی کریستینا گروزوا و پتار والچانوف به عنوان نویسنده و کارگردان است.

این جشنواره همچنین به فیلم سینمایی «لارا» به کارگردانی ژان اوله گرستر که موضوع روان‌شناسی یک خانواده آلمانی را دنبال می‌کند، جایزه داد. کورینا هارفوش، بازیگر نقش اصلی این فیلم در همین بخش موفق به دریافت گوی بلورین شد.

تیم میلانتس بلژیکی نیز جایزه بهترین کارگردانی این جشنواره را با فیلم «پاتریک» دریافت کرد. جایزه بهترین بازیگر هم به میلان اوندریک بازیگر فیلم «اجازه بده آنجا نور باشد» محصول کشور چک تعلق گرفت.

گوی بلورین جایزه مستند جشنواره نیز به فیلمی از استونی- لیتوانی با عنوان «نامیرا» ساخته کِسینیا اوکاپکینا رسید که بررسی رفتار جوانان سیاسی در شهر صنعتی کمونیستی می‌پردازد. تقدیر ویژه این بخش نیز به فیلم چینی «رویای کنفوسیوسی» تعلق گرفت که داستان مادری را در برابر جریان آموزش آموزه‌های اخلاقی به فرزندش نشان می دهد.

جایزه تماشاگران جشنواره را نیز که شامل هزاران دانشجوی چک، طرفداران فیلم و متخصصان می‌شود، به مستند «جیری سوشی- سهل گرفتن زندگی» به کارگردانی اولگا سومرووا با عنوان تعلق گرفت. این فیلم زندگی و آثار یک موسیقیدان-هنرمند-نویسنده را روایت می‌کند.

در اختتامیه پنجاه و چهارمین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری جایزه یک عمر دستاورد هنری به پاتریشا کلارکسن و جایزه پرزیدنت به ولادیمیر اسموتنی فیلمبردار چک اهدا شد.

منبع:ورایتی