هنروتجربه:کارگردان فیلم «محدوده ابری» که فیلمش پس از ۱۱ سال اکران شده‌است، در مراسم آئین دیدار آن به این نکته اشاره کرد که اگر قرار بود فیلم این روزها تولید شود ابعاد دیگری داشت و احتمالا با ریتم تندتری ساخته می‌شد.

مراسم آیین دیدار فیلم داستانی «محدوده ابری» عصر امروز چهارشنبه، ۱۹ تیر در موزه سینمای برگزار شد. طبق روال مراسم‌های آیین دیدار هنروتجربه در موزه سینما، پوستر فیلم از سوی عوامل فیلم و میهمانان حاضر امضا شد و تماشاگران به سالن سینما راهنمایی شدند.

پیش از نمایش فیلم تعدادی از عوامل به روی صحنه رفتند و نکته‌هایی را عنوان کردند. ذبیح الله رحمانی، تهیه کننده‌فیلم درباره وضعیت سینما گفت:«به باور من نکته مهم این است که ما دو نوع سینما داریم: یک نوع سینمای نجیبانه و نوع دیگر شارلاتانی. فضای سینمای ما را با این دو نوع سینما می‌توان جدا کرد. سینمای خوب و نجیبانه با فیلم‌سازها و فیلم‌ها هر دو نجیب می‌شود مانند امیر نادری، مرحوم عباس کیارسمی، ناصر تقوایی، بهرام بیضایی، کیانوش عیاری، سهراب شهید ثالث و فریدون گله. یکسری فیلم‌سازهایی هم داریم که بازار گرمی و تظاهر به خوبی می‌کنند. ما تکلیف‌مان را مشخص کرده‌ایم و امیدواریم در دسته اول قرار بگیریم. به همین خاطر سینماگر مستقلی هستیم و تمام تلاش‌مان را می‌کنیم جاپای بزرگانی که دوست داریم، بگذاریم.»

روح‌الله سهرابی، کارگردان فیلم هم در ادامه گفت:«این فیلم حاصل تلاش دوستانم در ۱۱ سال قبل است. فکر می‌کنم اگر می‌خواستیم امروز آن را تولید کنیم شاید ابعاد دیگری هم داشت و احتمالا ریتم تندتری می‌داشت اما ذات آن هنری و تجربی به معنای واقعی کلمه است. فضای تنهایی و سرگشتگی انسان‌ها که می‌شود گفت مدام درگیرش هستم و هستیم.»

او سپس به شرایط ساخت این فیلم اشاره کرد:«با دست خالی، یکی دو دوربین و یکی دو سه پایه به سرکار رفتیم و هر دو سه هفته یک‌بار در شهر یا نقطه‌ای از ایران فیلم‌برداری را انجام دادیم. روزهایی بود که به تعدادی کلوچه پناه می‌بردیم، چون نمی‌توانستیم از بالای کوه برای تامین غدا پایین بیاییم اما در نهایت کار اثری شده است که شما خواهید دید. امیدوارم هر نقص و کاستی که دارد با نگاه بزرگوارانه خودتان ببخشید اما فیلمی است که نزد صاحب‌نظران و کسانی که سینما را به معنای سینما دوست دارند، قابل دفاع و آبرومند بوده است و در جشنواره‌های خارجی هم مورد اقبال قرار گرفته است.»

سیدمرتضی مصطفوی، فیلم‌نامه‌نویس نیز بعد از تشکر از حضار از سینمای هنروتجربه تشکر کرد:«یک تشکر از سینمای هنروتجربه می‌کنم برای اینکه بستری آماده کرده است تا فیلم‌های خاص و هنری در معرض نمایش قرار بگیرند که قطعا اگر امروز سینمای هنروتجربه نبود بسیاری از فیلم‌ها به بوته فراموشی سپرده می‌شدند. امیدوارم هم‌چنان با انرژی و تلاش‌شان به این مهم بپردازند.»

عارف نامور، مدیر فیلم‌برداری نیز درباره این اثر عنوان کرد:«از یک زاویه دیگر می‌توانیم بگویم ما آدم‌ها قدر نعمت‌هایی را که دور و برمان هست، نمی‌دانیم. چه بسا این قدرندانستن‌ها ما را در موقعیت‌های مرگ و زندگی هم قرار می‌دهد. «محدوده ابری» این پیام را برای ما دارد که اگر قدر نعمت‌هایت را ندانی با هر موقعیتی ممکن است روبه‌رو شوی. بعد از ۱۱ سال خیلی خوشحالم که این فیلم روی پرده آمده است. مسلما کمی و کاستی‌هایی دارد نه از باب نوع ساخت بلکه بیشتر از باب مسائل فنی. بزرگ‌ترین خوشحالی من الان این است که «محدوده ابری» بعد ۱۱ سال توانسته از خودش دفاع کند و خودش را روی پرده‌ها نگه دارد.»

نگار دوستی از بازیگران فیلم هم از تجربه همکاری در «محدوده ابری» گفت:«این فیلم برایم یکی از لذتبخش‌ترین تجربه‌های کل زندگی‌ام بود. گروه بسیار نازنینی بودند و برایم هیجان‌انگیز بود که فیلم اکران شود.»

کاوه آشنا نیز از دیگر بازیگران فیلم عنوان کرد:«به آقای رحمانی و سهرابی تبریک می‌گویم که بعد از ۱۱ سال فیلم اکران می‌شود. شاید اکران فیلم مقداری از خستگی‌شان را بیرون کند. من در دو کار با آقای سهرابی همکار بودم. کارکردن با او به‌شدت لذت‌بخش است.»

حسین مسلمی، عکاس و طراح پوستر نیز آخرین سخنران مراسم بود:«هیچ‌وقت به آقای رحمانی آنقدر باور نداشتم. به تمام گروه تبریک می‌گویم به خصوص آقای رحمانی که ۱۱ سال تاب آورد و مصمم بود تا فیلم نمایش داده شود.»

عکس:یاسمن ظهورطلب