هنروتجربه:برگزیدگان نوزدهمین جشن حافظ معرفی شدند. در این دوره تندیس حافظ بهترین مستند به «در جستجوی فریده» به کارگردانی کورش عطایی و آزاده موسوی تعلق گرفت وپوریا کاکاوند نشان عباس کیارستمی را بریا کارگردانی «گلدن تایم» دریافت کرد.

مراسم نوزدهمین دوره جشن حافظ شامگاه ٢٠ تیرماه با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

بخش ابتدایی این مراسم به تقدیر از گلاب آدینه به پاس یک عمر فعالیت هنری اختصاص داشت.آدینه با تشویق حاضرین به روی صحنه آمد و گفت:«هرچه تمرین کردم که امروز بغض نکنم اما نشد آدم وقتی کارهایش در گذشته را می‌بیند احساساتی می‌شود، به خصوص که زیر پرچم مرد بزرگی مثل علی معلم باشد.همیشه در این گونه مراسم‌ها از همه تشکر می‌کنند و فکر می‌کنم دلیل این تشکرها این است که این تریبون‌ها بهترین جاست تا آدم از افرادی که به او کمک کردند تا به آن جایگاه برسد تشکر کند من هم از همه کسانی که به من کمک کردند تشکر می‌کنم از استادان خودم مهدی هاشمی نازنین و بانو سوسن تسلیمی و… تشکر می‌کنم و اولین استادان من بودند و هرگز نمی‌توانم فراموش کنم که چقدر به من کمک کردند.از رخشان بنی اعتماد هم تشکر می‌کنم و اگر او اصرار نمی‌کرد «روسری آبی» و «زرد قناری» را بازی کنم، هرگز به این جایگاه نمی‌رسیدم. اگر مردم نباشند ما باید جلوی آینه بایستیم و با خودمان حرف بزنیم. حق‌شناس هم باشیم.»

در ادامه و پس از پخش کلیپی مرتبط با موسیقی متن سریال «بازی تاج و تخت» تندیس افتخاری حافظ به رامین جوادی آهنگساز ایرانی این سریال تعلق گرفت.جوادی در متنی که در اختیار برگزارکنندگان این جشن قرار داده بود ضمن ابراز تاسف از عدم حضور در این مراسم از گردانندگان این جشن تشکر کرده بود.

بعد از معرفی نامزدهای بخش مستند، بهاره رهنما و سروش صحت برای اهدای این جایزه روی صحنه آمدند.تندیس حافظ برای بهترین مستند سال به آزاده موسوی و کوروش عطایی برای مستند «در جستجوی فریده» اهدا شد.

کوروش عطایی برای دریافت جایزه به صحنه آمد و گفت: «از هیات داوران و این جشن تشکر می‌کنم. خانم موسوی در مسافرت است و من برای دریافت جایزه به صحنه آمده‌ام. روح علی معلم شاد.»

تندیس‌های بعدی این مراسم برای بهترین دستاوردهای هنری به طراحان جلوه‌های ویژه «تنگه ابوقریب» اهدا شد و تندیس بهترین تدوین را هم  هایده صفی‌یاری برای تدوین فیلم «عصبانی نیستم»دریافت کرد.تندیس حافظ بهترین موسیقی هم نصیب بامداد افشار برای «مغزهای کوچک زنگ زده» شد.

در ادامه مراسم و بعد از اعلام نامزدهای نشان عباس کیارستمی، همایون ارشادی و سیاوش اسعدی روی صحنه آمدند و نشان عباس کیارستمی به پوریا کاکاوند برای کارگردانی فیلم «گلدن تایم» تعلق گرفت.

کاکاوندپس از دریافت این نشان گفت:« این فیلم به امیر نادری بزرگ تقدیم شده و حالا خوشحالم که اسم بزرگی به نام عباس کیارستمی هم در کنار این فیلم قرار دارد. از همه عوامل که در این دو سال و نیم توقیف فیلم صبور بودند تشکر می‌کنم. البته الان فیلم در حال اکران است.»

دیگر برگزیدگان تندیس جشن حافظ در بخش سینما به شرح زیر هستند:

تندیس حافظ بهترین فیلم‌برداری به هومن بهمنش برای «متری شیش و نیم»

تندیس بهترین فیلم‌نامه به هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ‌زده»

تندیس اول بهترین بازیگر مرد به پیمان معادی برای«متری شیش‌ونیم»

تندیس دوم بهترین بازیگر مرد به نوید محمدزاده برای «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس اول بهترین بازیگر زن به باران کوثری برای «عرق سرد»

تندیس دوم بهترین بازیگر زن به شبنم مقدمی برای فیلم «خجالت نکش»

تندیس دستاورد فردی ویژه برای تأثیرگذاری در موفقیت آثار سینمایی به رضا عطاران

تندیس بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم»

جایزه ویژه هیأت داوران به حمید نعمت‌الله

تندیس حافظ بهترین فیلم به «متری شیش و نیم»

در بخش تلویزیون این جشن نیز بیشترین جوایز از جمله بهترین بازیگری مرد(حسام منظور) و زن(پانته‌آ پناهی‌ها)،بهترین کارگردانی تلویزیونی و بهترین مجموعه تلویزیونی به«بانوی عمارت» به کارگردانی عزیز‌الله حمید نژاد تعلق گرفت.

تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی هم به عادل فردوسی‌پور رسید.