هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: این روزها فیلم ترسناک مستقل «میدسامر» مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفته است، به گونه‌ای که بازار ترس و وحشت داغ‌تر از این ممکن نیست. جاستین چنگ منتقد، دو سال پیش در «لس‌آنجلس تایمز» استدلال کرده بود که ژانر وحشت به ژانر برجسته و معرف ریاست‌جمهوری ترامپ بدل شده است که در این شرایط استیون کینگ هم باید قدیس حامی‌اش باشد. اما این ارباب ژانر وحشت که در سال‌های اخیر به لطف شماری از اقتباس‌های موفق دوباره در کانون مطلق توجه قرار گرفته است، نظر دیگری دارد.

در واقع پادشاه داستان‌ها و موقعیت‌های ترسناک می‌گوید یک سناریو هست که به‌مراتب ترسناک‌تر از تمام کارهای اوست: ریاست‌جمهوری دانلد ترامپ. او در گفت‌وگوی تازه‌ای پس از مواجهه با این سؤال «آیا فکر می‌کنید ریاست‌جمهوری ترامپ ترسناک‌تر از رمان‌های شماست؟» می‌خندد و می‌گوید: «بله، قطعاً همین طورست.» جالب این‌جاست که رمان «منطقه مردگان» (۱۹۷۸؛ یا «منطقه مرده») که دیوید کراننبرگ فیلمی بر اساس آن ساخته، درباره سیاستمداری است که در گردهمایی‌های خود خشونت را ترویج می‌دهد.

کینگ درباره این رمان چنین توضیح می‌دهد: «من به‌نوعی قانع شده بودم که ممکن است روزی یک سیاستمدار آمریکایی به قدرت برسد که هم معلوم نیست از کجا سروکله‌اش پیدا شده و هم این‌که هر حرفی به ذهنش می‌رسد به زبان می‌آورد تا فکروذکر آمریکایی‌ها را مشغول کند… در آن زمان فکر می‌کردم اگر چنین فردی به قدرت برسد حتی می‌تواند جنگ جهانی سوم را شروع کند.»

  • ایندی‌وایر