هنروتجربه: نسخه ترمیم شده مستند «بادصبا» به کارگردانی آلبر لاموریس چهارشنبه ۲۶ تیرماه در برنامه «تابستانه» باشگاه فیلم هنروتجربه به نمایش در می‌آید. به این مناسبت شما را به خواندن صحبت‌های کوتاه دو کارگردان شاخص سینمای مستند فرهاد ورهرام و خسرو سینایی درباره این فیلم دعوت می‌کنیم.

 ویژه هم در محتوا و هم در تکنیک
این مستند علاوه بر اینکه در فیلم‌برداری و بخش فنی نمونه‌ای مهم در مستندسازی محسوب می‌شود، در محتوا نیز نگاه ویژه‌ای دارد. در «باد صبا» یک فرنگی به ایران می‌آید و برای نشان دادن تضاد میان خوب و بد از باد استفاده می‌کند و با این‌کار ساختار دراماتیک به وجود می‌آورد. کارگردان با اینکه اثری شاعرانه ساخته، اما خیلی خوب توانسته نشان دهد که تضاد فکری در ایران وجود دارد. او  نگاه انتقادی به حکومت داشت برای همین مجبور شد به ایران برگردد و بخش‌هایی را دوباره فیلم‌برداری کند که در نهایت جان خود را به خاطر این فیلم  از دست داد.

 منحصر به‌فرد
زمانی که آقای لاموریس روی این مستند کار می‌کرد، من در اتاق مجاور در حال مونتاژ مستند «پرستش» بودم و از نزدیک فعالیت آن‌ها را دنبال می‌کردم. حتی بعد از سقوط هلی‌کوپتر گروه یکی از کسانی بودم که برای شناسایی جسد آقای لاموریس رفتم. آن زمان من برای مستند «پرستش» می‌خواستم از مسجد شاه اصفهان نماهایی را با هلی‌کوپتر بگیرم و از آقای لاموریس راهنمایی‌هایی گرفتم. او به من گفت فیلمبرداری با هلی‌کوپتر کار سختی است و حتی من را از انجام این کار به دلیل خطراتی که داشت منع کرد… اهمیت و جذابیت آثار مستند به مرور زمان مشخص می‌شود. فیلم‌های داستانی اغلب بر این اساس ساخته می شوند که مخاطب را در مدت زمان دو ساعت سرگرم کنند. در گذر زمان بازی‌ها کهنه می‌شود یا داستان‌ جذابیت خود را از دست می‌دهد. در صورتی که آثار مستند و مستندهای داستانی حتی اگر در ساده‌ترین حالت هم ساخته شده باشند، می‌تواند آگاهی را برای مخاطب به همراه داشته باشد.در مستند «باد صبا» بُعد فرهنگی و اجتماعی ایران برای نسل‌های بعدی به خوبی به تصویر کشیده شده و این ویژگی، می‌تواند در بالا رفتن میزان آگاهی‌ مخاطب موثر باشد.بیشتر مستندهایی که این روزها ساخته می‌شوند، به سمت مستند-گزارش رفته‌اند که با وجود اینکه نوعی از مستند محسوب می‌شود، اما ساده‌ترین حالت آن است. در این میان مستندی مانند «باد صبا» که با لحنی شاعرانه روایت می‌شود، منحصر به فرد است.

منبع: سایت جشنواره جهانی فیلم فجر