هنروتجربه:فرهاد ورهرام مستند «مرگ در وطن» را درباره اسب‌های تازی ایرانی کارگردانی می‌کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فرهاد ورهرام درباره‌ مستند تازه‌ خود توضیح داد: «یکی از دوستانی که سال‌ها درباره اسب و فرهنگ تازی کار می‌کرد، خانمی آلمانی را به من معرفی کرد که همسرش سال‌های سال در زمینه‌ فرهنگ اسب‌های تازی کار کرده و انجمنی هم با این موضوع راه انداخته بود! پس از بررسی زندگی این خانم متوجه شدم که او در روزگار جوانی کارمند سفارت آلمان در ایران بوده و اتفاقی با آقای تامپاشیان آشنا می‌شود و پس از ازدواج با او در ایران مانده‌است.»

این مستندساز درباره‌ زندگی لئون تامپاشیان تمپ گفت: «پس از حادثه ۱۹ اکتبر و جنگ‌های داخلی روسیه، دو نفر به ایران مهاجرت می‌کنند؛ یکی مارکوف که معمار معروفی می‌شود و دیگری تامپاشیان که مدتی در ایران می‌ماند و بعد به آلمان می‌رود. همزمان با ظهور نازی‌ها در آلمان، تامپشیان دوباره به ایران بازمی‌گردد. پس از چند سال قصد سفر به نیوزیلند می‌کند و برای دریافت ویزا به عراق می‌رود. آنجا مدتی از اسب‌های تازی یکی از شیوخ عرب نگهداری می‌کند. هنگام کودتای عراق به ایران بازمی‌گردد و شروع به جاده‌سازی می‌کند. او پس از افزایش سرمایه و ازدواج با مارگرت هوتمان، به مراقبت از اسب‌های تازی ادامه می‌دهد. اکنون که آقای تامپاشیان سال‌هاست فوت کرده، همسرش به تربیت این اسب‌های تازی ادامه می‌دهد.»

ورهرام درباره‌ نام مستند تازه‌اش عنوان کرد:«این خانم خانه‌ای کوچک در ایران دارد و این روزها بیشتر در آلمان به سر می‌برد، چون می‌خواهد او را در کشور خودش دفن کنند، به همین دلیل اسم فیلم را «مرگ در وطن» گذاشتم.»

او  در مورد مراحل تولید این مستند توضیح داد:«فیلم‌برداری «مرگ در وطن» در کردان، کرج و قزوین انجام شده است؛ همین‌طور در کردستان که یکی از مهم‌ترین مناطق در پرورش اسب تازی است، با افراد مهمی در این زمینه مصاحبه‌هایی داشتیم. قسمت پایانی فیلم‌برداری هم قرار بود در خاش انجام شود که متاسفانه به دلیل تصادفی که رخ داد، به تعویق افتاد و در حال هماهنگی هستیم این بخش را که اصلی‌ترین سکانس فیلم هست، در نقطه دیگری از بلوچستان انجام دهیم.»

این مستندساز با تاکید بر اینکه تمامی اسناد مربوط به تازی را از موزه‌های مختلف جمع‌آوری کرده است، گفت: «مرگ در وطن تاریخچه‌ای از آدم‌هایی است که در حوزه تازی کار کردند. این حیوان برای اولین بار در فلات ایران پرورش داده شده است و بهترین تازی‌های دنیا، تازی‌های ایرانی هستند.»

به گفته ورهرام، این مستند برای شرکت در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت آماده و در صورت پذیرش، برای نخستین بار در این رویداد نمایش داده می‌شود.

«مرگ در وطن»/ طراح، کارگردان و تهیه‌کننده: فرهاد ورهرام- پژوهش: علی گلشن- فیلم‌بردار: رضا تیموری- تصاویر هوایی: سامان لطفیان- صدابردار: امید کریم- تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی