هنروتجربه: شب کارگردانان سینمای مستند با نکوداشت محمد تهامی نژاد و ابراهیم مختاری و تقدیر  از سه کارگردان مستند برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن استادعلی با ابراز امیدواری از ادامه برپایی چنین برنامه‌هایی عنوان کرد:«نباید از یاد ببریم که شب کارگردانان سینمای مستند به ما یادآوری می کند که انجمن با تعهد به اعضا شکل واقعی می‌گیرد. این شب به احترام شغل کارگردانی برپا شده است و بسیار خوشحالم که با نام دو ستون سینمای مستند که با پژوهش‌ها و فیلم‌هایشان زندگی کردم(ابراهیم مختاری و محمد تهامی‌نژاد) گره خورده است. امیدوارم فضای خوب امشب را هرسال درکنارهم تجربه کنیم.»

مراسم با پخش کلیپی درباره فعالیت‌ها و زندگی ابراهیم مختاری ادامه یافت و پس از آن روبرت صافاریان و مهدی قربا‌ن‌پور صحبت کردند.

روبرت صافاریان در نکوداشت مختاری گفت:«معمولا ما تجربه‌های‌مان را جمع‌بندی نمی‌کنیم اما ابراهیم مختاری در فیلم‌ها و کتاب‌هایش این‌کار را انجام می‌داد. او تنها تئورسین سینمای مستند است که سعی می‌کند آن را به مرحله نظریه ارتقا دهد.»

او با اشاره به این نکته که در سینمای مستند با آدم‌های واقعی سروکار داریم که همین امر کار را سخت می‌کند،درباره سبک کارگردانی محمد تهامی‌نژاد هم گفت:«آنچه که در اکثر آثار تهامی‌نژاد می‌توان دید این است که با حفظ فاصله و بدون تعجیل به نظاره سوژه‌ها می‌پردازد.معتقدم او در کارش به سبک مشاهده‌گری رسیده است.»

روبرت صافاریان:معمولا ما تجربه‌های‌مان را جمع‌بندی نمی‌کنیم اما ابراهیم مختاری در فیلم‌ها و کتاب‌هایش این‌کار را انجام می‌داد. او تنها تئورسین سینمای مستند است که سعی می‌کند آن را به مرحله نظریه ارتقا دهد

مهدی قربان‌پور با تبریک این شب به مختاری و تهامی‌نژاد عنوان کرد:«ابراهیم مختاری را با فیلم «اجاره‌نشین‌ها »می‌شناسم که در جشنواره‌ای در اصفهان نمایش داده شد و من برای دیدن این فیلم اشتیاق زیادی داشتم. در واقع با دیدن این فیلم به سینمای مستند علاقه‌مند شدم.»

او  مختاری را در تمام این سال‌ها مرد اخلاق  و اتفاقات خوب توصیف کرد:«در دهه ۶۰ بابل را به عنوان شهر بهارنارنج می‌شناختند اما امروز می‌توان از آن به عنوان شهر سینمای مستند یاد کرد. به طورقطع ابراهیم مختاری هرجا باشد، انسان موثر و با اخلاقی است و علاوه بر آن الگوی اخلاقی خوبی برای ما مستندسازان است وامیدوارم همیشه برای سینمای مستند باقی بماند. یادم می‌آید در سال های گذشته در یکی از جشن‌ها جایزه اخلاق می دادند که به ابراهیم مختاری تعلق گرفت.»

لوح انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند توسط بابک بهداد، مهدی قربان پور و روبرت صافاریان به ابراهیم مختاری تقدیم شد.

ابراهیم مختاری با ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم گفت:«این شب برای من معنای دیگری دارد و آن در کنار محمد تهامی نژاد بودن است.»

در ادامه کلیپی از فعالیت‌ها و برخی آثار محمدتهامی نژاد پخش شد و  بیزار گیتی به روی صحنه آمد و از این کارگردان گفت:«تهامی نژاد را از سال‌ها پیش می‌شناسم و از او بسیار آموخته‌ام. او اهل پژوهش است و در اتاق تاریکش به سینمای مستند مومنانه معنا بخشید. تهامی‌نژاد کسی است که در کارنامه پنجاه و چند ساله خود در سینمای مستند به جز پژوهش و ساختن مستند،هزاران فیلم کوتاه را در فیلم‌خانه ملی بدون هیچ هیاهو و رقابتی مورد بررسی قرار داده است.»

او سپس با بیان این‌که در سینمای مستند از ستاره‌سازی سینمای بلند خبری نیست، عنوان کرد: «تهامی‌نژاد برای نسل من ستاره راهگشای سینمای مستند است.»

در  بخش دیگری از این مراسم محمدرضا اصلانی از مستندسازان پیشکسوت با تاکید بر این که:«خانواده مستند بسیار شریف و نمونه‌ای خاصی است به همین دلیل باید مواظب این خانواده بود.» محمد تهامی‌نژاد را پایه‌گذار شیوه تحقیق در سینمای ایران دانست:«برخلاف برخی هنرها مانند نقاشی و موسیقی که مستقل و واحد هستند، سینما برآیند همه اندیشه‌های بشری در جهان امروز است.کسانی که مستند می‌سازند باید جهان بینی داشته باشند زیرا بدون دانش علوم انسانی نمی‌توان سینما داشت.در سینما کسانی نظریه‌پرداز هستند و تهامی نژاد تنها یک سینماگر مستند نیست بلکه محققی است که شیوه تحقیق را در سینمای ایران پایه‌گذاری کرد و درواقع او با این‌کار حوزه تخصص خودش را مشخص کرد.تهامی‌نژاد را از سال ۴۵ می‌شناسم از همان زمان قدم به قدم در تخصص‌مندتر کردن خود پیش رفت. تهامی‌نژاد درواقع یک کاوشگر علمی نقاد بود که منصفانه حتی خودش را تصحیح می‌کرد.»

محمدرضا اصلانی:تهامی نژاد تنها یک سینماگر مستند نیست بلکه محققی است که شیوه تحقیق را در سینمای ایران پایه‌گذاری کرد و درواقع او با این‌کار حوزه تخصص خودش را مشخص کرد

این مستندسازدر ادامه افزود«تهامی نژاد به سوژه‌های تحقیقاتی‌اش عشق داشت و تنها به عنوان یک شغل  به آن نگاه نمی‌کرد. او یک رویکرد ارتودوکسی نسبت به مسائلی که با آن درگیر بود، داشت. بودن افرادی مانند تهامی‌نژاد در این خانواده دریچه‌ای است به عنوان چهره انسان که با حضور خود امر اخلاق مهمی را اخطار می‌کند. تهامی‌نژاد هیچ پروژه‌ای را نکشت و سوژه‌هایی که می‌توانست فراموش شود را به آن‌ها زندگی داد و این یعنی انسانیت مطلق.»

محسن استادعلی، محمدرضااصلانی و بیزار گیتی از محمد تهامی نژاد تجلیل کردند.

محمد تهامی نژاد نیز در مراسم نکوداشت خود گفت:«شب کارگردانان مستند دارای زبان مشخصی است که به مرور زمان قابل درک است.این شب قطعا در یادها و خاطره ها خواهد ماند. امشب نخستین دوره این جشن  برگزار شده و نهایت سعی و تلاش شده تا بی‌نقص مدیریت شود. از اعضای انجمن کارگردانان مستند بسیار تشکر می‌کنم و صمیمانه دستشان را می‌فشارم. گذراندن یک شب خوب قانون مراسم امشب است.»

در ادامه این مراسم مهدی گنجی بیانیه هیات داوران را قرائت کرد و بعد از آن آرش اسحاقی، هادی معصوم دوست نیز به روی صحنه آمدند و از سه کارگردان مستندساز تقدیر کردند.

تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه به شیرین برق نورد برای«پنهان» اهدا شد. تندیس بهترین فیلم مستند نیمه بلند به سید مهدی موسوی برزکی برای «همه نیمه من» تعلق گرفت و مهدی باقری هم برای«در جستجوی خانه خورشید» تندیس بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند را دریافت کرد.