هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: جهان سینما در ماه مارس یکی از افسانه‌های خود را از دست داد؛ فیلم‌ساز تحسین‌شده و برجسته فرانسوی انیس واردا (متولد بلژیک) که در نیم‌قرن گذشته سهم چشمگیری در تاریخ سینما داشته است.

واردا که تا آخرین روزهای حیاتش مشغول به کار بود، حالا یک ماه بعد از مرگش با آخرین اثرش با عنوان «واردا به روایت انیس» به سینماها برگشته است؛ مستندی که آنونس آن به‌تازگی در فضای مجازی منتشر شده و از دیروز (۲۸ تیر) در سینماهای بریتانیا روی پرده رفته است ولی هنوز تاریخ نمایش عمومی‌اش در سینماهای ایالت متحده مشخص نیست.

«انیس به روایت واردا» که اولین نمایش جهانی‌اش را در بخش خارج از مسابقه جشنواره بین‌المللی فیلم برلین تجربه کرد (درست پیش از مرگ سازنده‌اش) بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفته است و نشان می‌دهد که حتی در نودسالگی هم واردا بعضی از بهترین آثار کارنامه‌اش را ساخته است. البته جشنواره فیلم کن بعد از درگذشت او با انتشار تصویرش روی پوستر رسمی این رویداد به این فیلم‌ساز فرانسوی ادای دین کرد.

همان طور که در آنونس فیلم دیده می‌شود، ما با یک مستند معمولی طرف نیستیم؛ و این‌جا واردا نگاهی به زندگی و فعالیت‌های خودش انداخته است و این‌که چطور به یکی از مهم‌ترین هنرمندان صنعت سینما بدل شد. فیلم از شیفتگی او به عکاسی و بررسی مفصل همه منابع الهام و تأثیرپذیری‌هایش آغاز می‌شود.

  • پلی‌لیست