هنروتجربهترجمه مریم شاه‌پوری:شما هم در عصر اطلاعات مثل هر کسی یک گوشی هوشمند دارید یا دست‌کم از لپ‌تاپ، بلندگوی هوشمند یا یکی از هزاران وسیله ارتباطی مشابه استفاده می‌کنید.

در این شرایط اگر گفته شود که کسی حرف‌های شما را می‌شنود یا این‌که اطلاعات شما مورد استفاده قرار می‌گیرد، احتمالا گزافه‌گویی یا پارانویا به نظر می‌رسد ولی مستند تازه «هک بزرگ» / The Great Hack برای همین ساخته شده است که به شما نشان دهد این حرف‌ها واقعی‌تر از آن چه است که تصورش را می‌کنید.

این مستند نتفلیکس که از ۲۴ ژوییه (دوم مرداد) عرضه می‌شود، نمایش موفقی را در جشنواره ساندنس ۲۰۱۹ داشت. «هک بزرگ» داستان کمپانی‌ای به نام کِیمبریج آنالیتیکا را روایت می‌کند که مورد تحقیقات همه‌جانبه‌ای قرار گرفت تا مشخص شود چطور از اطلاعات به دست آمده از طریق رسانه‌های اجتماعی و سایر فناوری‌ها در تبلیغات انتخاباتی و «اخبار جعلی» بهره می‌برد. به عبارت دیگر، چطور آن‌ها از عادت‌ها و علایق آدم‌ها علیه خودشان استفاده می‌کنند!

این مستند را کریم عامر و جیهان نجیم ساخته‌اند که مستند درخشان «میدان» را در کارنامه دارند. «هک بزرگ» به شما نشان می‌دهد که استفاده روزمره شما از فناوری چطور به کمپانی‌هایی مثل فیسبوک و گوگل فرصت استفاده از همه اطلاعات شما و شناخت کامل‌تان را می‌دهد؛ به عبارت دیگر، انگار در سال ۲۰۱۹ اطلاعات شما گران‌بهاتر از نفت است!

  • پلی‌لیست