هنروتجربه:«آندرانیک»،«پاسیو»،«قصه بلوار» و «سایه فیل» از فیلم‌های اکران شده در گروه هنروتجربه در بخش‌های مختلف هفتمین جشنواره بین‌المللی «فیلم شهر» جوایزی را دریافت کردند. هم‌چنین به دو مستند «بهارستان خانه ملت» و «مهین» که به زودی در این گروه اکران می‌شوند هم جوایزی اهدا شد.

هفتمین جشنواره بین‌المللی «فیلم شهر» با معرفی برگزیدگان و برگزاری آیین بزرگداشت علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون عصر امروز دوشنبه ۳۱ تیرماه به کار خود پایان داد.

در ابتدای این مراسم هاشم میرزاخانی دبیر این رویداد هنری ضمن تشکر از زحمات کسانی که در برگزاری این جشنواره همراهی کردند گفت :« پردیس ملت قریب به یازده سال از نبود پارکینگ در رنج بود اما به همت شهردار تهران و معاون عمرانی ایشان، پارکینگ پردیس ملت، پارک ملت، بیمارستان شهید رجایی و… برای رفاه حال مردم احداث شده که جای تشکر دارد و به نمایندگی از همه از ایشان تشکر می‌کنم و برایشان آرزوی توفیق دارم».

محسن هاشمی:برای حرکت به سوی وضعیت مناسب‌تر باید حقیقت نمایی کنیم

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران هم در آیین اختتامیه جشنواره شهر گریزی به بحث سیاه نمایی در حوزه شهری زد: «همانطور که می‌دانید اصولاً جشنواره‌های هنری به ۲ شکل برگزار می‌شود برخی جشنواره‌ها مستقل از حاکمیت هستند و برخی حمایت بخش‌های از حاکمیت را دارند. جشنواره‌های مستقل نگاهی به سینمای مستقل دارند اما اگر فرض کنیم جشنواره‌ای مانند جشنواره شهر به صورت برنامه‌ریزی شده بخشی از حمایت حاکمیت شهری را دارد و بخشی از حاکمیت شهری نسبت به آن حساس بوده ، باید وظایف مدیریت شهری را هم در نظر بگیرد تا بتواند آن اهداف  را به نمایش بگذارد. البته این گونه نیست که جشنواره‌ها ابزار تبلیغاتی مدیران شهری بشوند ، دلیلی هم ندارد مدام سفید نمایی کنیم اما سیاه نمایی هم درست نیست. لازم است ضمن نشان دادن تاهنجاری‌های جامعه به واقعیت‌ها هم توجه کنیم به گونه‌ای که مشکلی از جامعه حل شود و به سمت وضعیت مناسب‌تری برویم بنابراین باید حقیقت نمایی کنیم. البته گاهی متاسفانه در فیلم‌ها پوچ گرایی می‌شود که برای جوانان مناسب نیست».

هاشمی با بیان اینکه جشنواره فیلم شهر هم پس از گذشت هفت دوره توانسته شکل پویاتری به خود بگیرد، عنوان کرد: «جشنواره‌ها روز به روز در حال افزایش هستند و گاهی با بودجه‌های دولتی برگزار می‌شوند بنابراین باید مراقب باشیم که موازی کاری نشود و بودجه‌ها هدر نرود».

رییس شورای شهر تهران با اشاره به وجود مشکلات در سینما در ابتدای دهه هفتاد گفت:« در آن دوران، سینما وضعیت خوبی نداشت به طوری که عده‌ای با فیلمهایی مانند “آدم برفی” و “روسری آبی” مشکل داشتند در حالی که پدرم در خاطراتش نوشته بود خودشان و رهبری اصلاً با آن فیلم‌ها مشکلی نداشتند».

مسجد جامعی: علی نصیریان از افتخارات سینما و کشور ایران است

آیین بزرگداشت علی نصیریان باحضور احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر و محمدحسین لطیفی کارگردان سینما و تلویزیون روی صحنه برگزار شد.
مسجدجامعی در این بخش ضمن یادآوری از میدان حسن‌آباد و آتش سوزی اخیر در این میدان، توضیح داد: «گوشه به گوشه این شهر شناسنامه منحصر به فردی دارد که با جای دیگر متفاوت است».

او درباره علی نصیریان گفت:« ایشان یکی از افتخارات سینما و کشور ایران است  ما خوشحالیم از نسلی هستیم که این عزیزان را دیدیم. تعهد، وقت شناسی و … آقای نصیریان مثال زدنی است و حالا خوشحالم که در جشنواره فیلم شهر شاهد بزرگداشتی برای ایشان هستیم که نسلی را در کنار خود پرورش دادند».

سپس محمدحسین لطیفی در سخنانی عنوان کرد: «باعث سرور من است که در این صحنه در کنار علی نصیریان باشم؛ مردی که گرچه در این سال‌ها با هم همکاری نداشتیم ولی موارد زیادی از او یاد گرفتم. وقتی ما سر صحنه می‌رویم و علی نصیریان حضور دارد یعنی همه چیز جدی است من همیشه سعی کردم از ایشان یاد بگیرم و واقعاً حالا نمی‌توانم نعمت حضور ایشان را به معنای واقعی کلمه شکرگزار باشم‌».

علی نصیریان: همه جای دنیا شهرداری‌ها به هنر کمک می‌کنند اما دخالت نمی‌کنند

علی نصیریان پس از تشکر شهرداری تهران و بخش فرهنگی هنری این سازمان و کسانی که این مراسم را برگزار کردند تشکر می‌کنم این کار خوبی است که از کسانی که سال‌ها در این صحنه‌ها بازی کرده‌اند قدردانی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه هر شهری باید مقداری جنبه نمایشی داشته باشد، اظهار کرد:« نسل‌های بعد از ما و نسل جوان بسیار خوب کار می‌کنند برای مثال سال گذشته با کارگردان فیلم اولی کار کردم که بسیار خلاقیت داشت، برخلاف آنچه که آقای هاشمی گفت، کار هنر پروپاگاندا نیست و نمی‌تواند باشد. اصلاً هنر ابزار پروپاگاندا نیست. هنر استوار است بر خلاقیت انسانی و خلاقیت انسانی یک چیز خودجوش و خدایی است چراکه که خدا این خلاقیت‌ها را در نهاد انسان گذاشته است».

نصیریان عنوان کرد:« همه جای دنیا شهرداری‌ها به هنر کمک می‌کنند اما دخالتی در کار آنها ندارند خلاقیت جای خودش را دارد ولی حمایت مقوله دیگری است . وقتی وارد حیطه هنر می‌شویم باید بگذاریم خلاقیت‌ها کار خود را انجام دهد با این وجود اگر ما مقداری بازتر نگاه کنیم می‌توانیم به جوان‌ها میدان دهیم چراکه هنر به صورت غیرمستقیم معرف کشور هستند برای مثال سینمای ایران در دنیا مطرح است و این نشان می‌دهد که ما نه تنها در گذشته بلکه امروز هم صاحب خلاقیت و هنر هستیم من نه به جناح کار دارم نه چیزی اما در این چند وقت سالن‌های خوبی برای عرصه هنر ساخته شده و از این جهت کار شهرداری جای قدردانی دارد».

پیروز حناچی: ازیاد نمی‌برم قبح دروغ را در فیلم «درباره الی…»

دیگر بزرگداشت این مراسم به مسعود رایگان و رویا تیموریان اختصاص داشت.در این بخش منوچهر شاهسواری، میترا حجار و پیروز حناچی شهردار تهران روی صحنه آمدند و با اهدای یادبودی از مسعود رایگان و رویا تیموریان قدردانی کردند.

رویا تیموریان در این بخش گفت:« من به اندازه چهل سال حرف دارم ولی فکر می‌کنم نمی‌شود آنها را با میکروفون گفت. امشب برای من باعث افتخار است امشب شب بزرگی بود چراکه نامم در کنار استاد نصیریان قرار گرفت‌. چون شهردار حضور دارد باید بگویم ما در یک شهر بزرگ و مشکلات پیچیده زندگی می‌کنیم به عنوان یک شهروند دوست دارم یک کنترل و بازنگری درباره برخی هم‌وطنانمان که در کنار خیابان هستند، بشود».

رایگان هم در این بخش گفت: «مفتخرم این تقدیر در حضور انسانی برگزار می‌شود که ما دانش آموخته مدرسه‌ای هستیم که او مدیرش است. از شورای شهر تهران، جشنواره فیلم شهر و …هم تشکر می‌کنم».

در ادامه مراسم پیروز حناچی شهردار تهران عنوان کرد: «بزرگداشت کسانی که در فضای هنری زحمت می‌کشند حداقل کاری است که می‌شود انجام داد خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد. در این جشنواره‌ها موضوعاتی که به طور طبیعی دیده نمی‌شوند و به چشم ریزبین هنرمندان می‌آید دیده می‌شوند تشویق هنرمندان به تولید آثار در همه حوزه‌ها می‌انجامد اگر این جشنواره‌ها نباشند انگیزه هنرمندان در بخش‌های مختلف کم می‌شود».

او افزود:« یکی دیگر از تاثیرات این جشنواره تشویق ذوق زیبایی‌شناسی مردم است اینکه بتوانیم آستانه زیبایی‌شناسی مردم را بالا ببریم شاید یکی از وظایف ماست. توجه به ارزش‌ها و زیبایی‌های جامعه و قبح زشتی‌ها موضوعی است که به وسیله سینما می‌توان منتقل کرد هیچوقت از یاد نمی‌برم که قبح دروغ را در فیلم «درباره الی…» به خوبی دیدم».

برگزیدگان جشنواره فیلم شهر

بخش پویانمایی

تندیس بهترین جان بخشی :مجتبی موسوی برای انیمیشن کوتاه «آقای گوزن»

تندیس بهترین کارگردانی: صادق جوادی برای انیمیشن «روباه»

تندیس بهترین فیلم :به بهرام عظیمی برای تهیه کنندگی «سیم ششم»

بخش مستند

 

تندیس تحقیق و پژوهش: بابک بهداد برای «بهارستان خانه ملت»

تندیس بهترین دستاورد فنی و هنری:  محسن حیدری و زهره احمدزاده برای تدوین مستند «مهین»

تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه بلند : فاطمه ذوالفقاری برای مستند «فقدان»

تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند : محمدحسین حیدری برای «مهین»

تندیس بهترین مستند : مهدی مطهر برای تهیه کنندگی «مهین»

تندیس بهترین مستند با محوریت تهران شناسی:داوود اشرفی برای «قصه بلوار»

بخش فیلم کوتاه و نیمه بلند

تندیس بهترین فیلمنامه : امین چادگانی برای فیلمنامه «برف تابستان»

تندیس بهترین دستاورد فنی و هنری : پویان شعله‌ور برای تدوین «مثل بچه آدم»

تندیس بهترین کارگردانی: خوانساریان برای کارگردانی «سایه فیل»

تندیس بهترین فیلم : مریم کوهکن و سوگل شهابی برای تهیه کنندگی «تشریح»

تندیس بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری:مجید اسماعیلی برای فیلم «تلخ»

یک دیپلم افتخار بهترین نقش آفرینی این بخش به فرانک کلانتر برای «فشار خون» و دیپلم دیگر این بخش به محمدرضا تک زارع برای فیلم «لال» رسید.

 بخش مسابقه بین‌الملل

تندیس بهترین پویانمایی کوتاه و نیمه بلند : «فضای منفی» از  فرانسه

تندیس بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند : «مردی در حال غرق شدن» از یونان

تندیس بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند مستند : «بی نهایت پنجاه متر دورتر است» از لهستان

تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند : «میراث» از مکزیک

تندیس بهترین فیلم بلند: «پناهگاه انسان» از دانمارک

تندیس بهترین کارگردانی فیلم سینمایی:«بی عشق» از کشور روسیه

تندیس بهترین فیلم بلند داستانی به «دزدان فروشگاه» از کشور ژاپن

جایزه ویژه هیات داوران به «غرش» از تایوان رسید.

بخش فیلم‌های ویدئویی

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه فیلم ویدیویی : مریم بحرالعلومی و حامد قاسمی برای فیلمنامه «پاسیو»

بهترین بازیگر نقش زن: شیرین یزدان بخش برای بازی در «آکاردئون»

بهترین بازیگر نقش مرد :رضا بهبودی برای فیلم «آندرانیک»

تندیس دستاورد فنی و هنری: ایمان کرمیان، حسن نجفی و علی فرشچی برای جلوه‌های ویژه «اینجا خانه من است»

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: خیرالله تقیانی برای «اینجا خانه من است»

در بخش بهترین فیلم هیات انتخاب هیچ فیلمی را شایسته تقدیر ندانست.

تندیس بهترین اثر از نگاه تهران شناسی: حمید نعمت الله برای «بیا از گذشته حرف بزنیم»

جوایز فیلم‌های بلند سینمایی

تندیس بهترین فیلمنامه: هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس بهترین بازیگر نقش زن: ژاله صامتی برای بازی در فیلم «در وجه حامل»

تندیس بهترین بازیگر مرد :نوید محمدزاده برای بازی در «مغزهای کوچک زنگ‌زده»

دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری: فرید ناصر فصیحی برای «چهار راه استانبول» اهدا شد.

تندیس بهترین دستاورد فنی و هنری به پیکان شادمان فر برای فیلمبرداری «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس بهترین کارگردانی به هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ‌زده»

تندیس بهترین فیلم به سعید سعدی برای تهیه کنندگی «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس بهترین اثر با محوریت تهران شناسی : مصطفی کیایی برای «چهارراه استانبول» رسید.