هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: اواخر این هفته فهرست فیلم‌های جشنواره ونیز اعلام می‌شود ولی فعلاً فهرست آثار این دوره جشنواره تورنتو منتشر شده است که مدتی بعد از رویداد ایتالیایی برگزار می‌شود.

جدیدترین فیلم تایکا وایتیتی در مقام نویسنده و کارگردان با عنوان «جوجو ربیت»، اولین نمایش جهانی‌اش را در تورنتو تجربه می‌کند و آثار جدید استیون سودربرگ (لاندرومت، محصول نتفلیکس)، رایان جانسن (وضع وخیم/ Knives Out)، ماریل هِلر (یک روز زیبا در محله) و نوا بامباک با فیلم محصول نتفلیکس‌اش «داستان ازدواج» هم در این دوره حضور دارند.

به‌علاوه، فیلم کنجکاوی‌برانگیز تاد فیلیپس یعنی «جوکر» با بازی واکین فینیکس بی‌مانند هم در این رویداد روی پرده می‌رود البته به عنوان اولین نمایشش در آمریکای شمالی که به معنی تضمین حضور فیلم در جشنواره ونیز است و اولین نمایش جهانی‌اش در ایتالیا. از فیلم‌سازان جوان‌تر کوری فینلی با دومین فیلم خود «آموزش بد» با بازی هیو جکمن در تورنتو حضور خواهد داشت.

اما راجر میشل کارگردان کمدی رمانتیک «ناتینگ هیل» (۱۹۹۹) که دو سال پیش با «دخترعموی من ریچل» تحسین شد، امسال با فیلم پرستاره تازه‌اش با نام «بلک‌برد» در تورنتو حضور دارد که ترکیب بازیگرانش شامل سوزان ساراندن، کیت وینسلت، میا واسیکووسکا، رین ویلسن و سام نیل می‌شود.

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو از پنجم تا پانزدهم سپتامبر (۱۴ تا ۲۴ شهریور) برپا می‌شود.