هنروتجربه:مستند«همراه با باد» به کارگردانی مهدی شادی‌زاده این روزها در گروه هنروتجربه در حال اکران است.خبرگزاری صبا به این بهانه با این کارگردان گفت‌وگو کرده‌است که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.
مهدی شادی‌زاده در ابتدای این گفت‌وگو در مورد چرایی ساخت این فیلم بعد از درگذشت عباس کیارستمی عنوان کرد:«فکر می‌کنم در بین آنچه درمورد کیارستمی ساخته‌اند، «همراه با باد» اولین مستند پژوهشی است که ساخته‌ شده و ما هم خیلی اتفاقی به سمت ساخت این مستند رفتیم. یک خانمی از ایتالیا به ایران آمده بود و می‌خواست برای پایان‌نامه‌اش درباره  کیارستمی کار کند. یکی از دوستانم مرا معرفی کرده بود تا به او کمک کنم و حتی پیش‌تولید هم داشتیم، اما نتوانست کارش را انجام دهد و به ایتالیا برگشت. من همیشه فکر می‌کردم چقدر خوب می‌شود اثری ساخته شود که همه مجموعه فعالیت‌های هنری کیارستمی داخل آن باشد. کم‌‌کم به این سمت حرکت کردم و تلاشم این بود که واقعا به هنر کیارستمی پی ببرم. با بهمن و احمد کیارستمی صحبت کردم و آن‌ها به من لطف کردند و وقتی در خانه کیارستمی روی من باز شد، اجازه دادند مستند را بسازم و به این فکر می‌کردم در مورد آرتیستی فیلم می‌سازم که در حوزه‌های دیگر نه‌تنها کار کرده و تجربه دارد، بلکه او اتفاق تازه‌ای را در همه این زمینه‌ها رقم زده است. فکر می‌کردم باید افراد صاحب سبک در این حیطه‌ها را دور هم جمع کنم و از طریق آن‌ها به شناخت کیارستمی برسم. هر یک از افرادِ داخل فیلم، آدم‌های مهمی هستند مثل آیدین آغداشلو، ابراهیم حقیقی، لی‌لی گلستان، جواد مجابی و…درنهایت حدود یک‌سال وقت گذاشتم تا مستند ساخته شود.

و در ادامه درمورد دیدگاه تازه نسبت به کیارستمی بعد از ساختن این مستند گفت:«افراد زیادی از متفکر و بزرگ بودن عباس کیارستمی حرف زده‌اند، اما نکته مهم و آنچه من با ساخت فیلم به آن رسیدم ورود به خانه عباس کیارستمی بود. کیارستمی در همه وجوه مثال‌زدنی بود ولی وقتی وارد خانه‌اش شدم باورم نمی‌شد این خانه هنرمندی است که قله‌های دنیا را فتح کرده است. در آن خانه همه چیز ساده، مینی‌مال و نوستالژیک بود، درست شبیه فیلم‌هایش. همه بزرگانی که در فیلم با من همکاری کردند به این نکته اذعان داشتند که کیارستمی حقیقتا با افراد رابطه دوستانه‌ای برقرار می‌کرد. سادگی از ویژگی‌های زندگی کیارستمی بود و فکر می‌کنم تنها هنرمند ایرانی است که وقتی وارد زندگی‌اش شدم تازه فهمیدم کارهایش شبیه زندگی‌اش بوده و بالعکس. کیارستمی کسی است که ۵۵۴هزار بار در مورد او مستند ساخته شده است؛ یعنی به اندازه هنرمندان اروپایی بزرگی مثل ونگوگ و… کیارستمی تا همین اندازه بزرگ و جهانی است. حتی می‌توان بارها او را از منظر عکاسی بررسی کرد هرچند عکاسان داخل کشور چندان از نظر عکاسی قبولش ندارند، اما او را وقتی در کنار عکاسان جهانی قرار دهیم تازه می‌فهمیم او چیزی کم ندارد.»

این کارگردان در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد همکاری با هنرمندان در این فیلم و نظر آن‌ها نسبت به این مستند قبل و بعد از ساخت توضیح داد:«شانس آوردم و با هوشمندی این شانس را اداره کردم. وقتی عباس کیارستمی فوت کرده همه شوکه شدند. اگر مستند را دیده باشید آیدین آغداشلو ناراحت است و با بی‌قراری از کیارستمی حرف می‌زند. من فکر می‌کردم حالا که همه داغدار کیارستمی هستند سخت‌ترین زمان برای روبه‌رو شدن با نزدیکان کیارستمی است و امکان دارد مرا پس بزنند و همکاری نکنند. فکر می‌کنم شانس آوردم به این دلیل که وقتی در خانه‌شان می‌رسیدم خودشان در را باز کرده بودند و می‌خواستند از کیارستمی حرف بزنند. آیدین آغداشلو واقعا در مستند «همراه با باد» خیلی باز صحبت کرد و حتی می‌گوید که کیارستمی یک نابغه است! هنرمندان دیگر هم خیلی خوب همراهی کردند. در بین فیلم‌سازان نمی‌دانستم که سراغ چه کسی بروم و درنهایت به کیانوش عیاری رسیدم. می‌خواستم کسی از کیارستمی حرف بزند که روحیه‌اش به او نزدیک باشد. عیاری هم با سختی پذیرفت که همراه ما شود.»

شادی‌زاده در پایان این گفت‌وگو در مورد عدم حضور فرزندان عباس کیارستمی در این مستند هم عنوان کرد:«فرزندان کیارستمی اهل صحبت نیستند. احمد کیارستمی که خارج از کشور است و بهمن هم به‌شدت به پدرش شباهت دارد و زیاد اهل حضور و گفت‌وگو نیست. نکته دیگر این‌که واقعا آن‌ها چه چیزی باید از پدرشان می‌گفتند؟ من هم فکر کردم این دو پسر چه ناگفته‌ای از پدرشان دارند جز این‌که بگویند کیارستمی چقدر مرد بزرگی بود! محمود بهرازنیا مستندی به اسم «در نزدیکی کیارستمی» ساخته بود و در آن فیلم وجه دیگری از کیارستمی را در نظر داشت، اما من بیشتر نگاه پژوهشی داشتم.»