هنر و تجربه: بالاخره انتظار به‌سر رسید و اعلام شد که اثر جدید مارتین اسکورسیزی «مرد ایرلندی» که مدت‌هاست سینمادوستان اخبارش را پیگیری می‌کنند، به عنوان فیلم افتتاحیه پنجاه‌وهفتمین دوره جشنواره نیویورک روی پرده می‌رود.

اگر ماجراهای طولانی‌مدت پس‌ازتولید «مرد ایرلندی» را دنبال کرده باشید می‌دانید که دائم بر هزینه تولید فیلم به خاطر استفاده از فناوری‌های پیشرفته جوان‌سازی بازیگران نقش‌های اصلی‌اش (رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی) افزوده شد و اکرانش مدام با تأخیر همراه شد. حالا ورایتی گزارش داده که این فیلم در حدود دویست میلیون دلار برای نتفلیکس آب خورده است. این در حالی است که «مرد ایرلندی» با بودجه‌ای ۱۲۵ میلیون دلاری در دست تولید قرار گرفت.

البته ناگفته نماند که در بخشی از گزارش  آمده است که این مبلغ احتمالا شامل هزینه‌های بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی فصل جوایز به‌خصوص اسکار هم می‌شود؛ و طبیعی است که نتفلیکس یک سال بعد از موفقیت چشمگیر «روما» (آلفونسو کوارون) بخواهد پس از صرف چنین هزینه‌ای روی اثری از اسکورسیزی با ستارگان بزرگش، مانور جانانه‌ای بدهد تا یک بار دیگر موفقیت بزرگی را در مراسم آکادمی و پایان سال جشن بگیرد.

کنت جونز، رئیس جشنواره فیلم نیویورک درباره  این انتخاب گفت: «فیلم مرد ایرلندی شبیه همه آثار فوق‌العاده، کاری غنی، سرگرم‌کننده و جالب است و اثر استادان هنر سینماست که پیش از این به ندرت نمونه‌ای نظیر آن دیده‌ بودم. همه آنچه می‌توانم بگویم این است که درست از لحظه‌ای که فیلم تمام شد می‌خواستم بارها و بارها دوباره آن را تماشا کنم.»

مارتین اسکورسیزی هم  اهمیت جشنواره نیویورک این گونه برشمرد: «جشنواره فیلم نیویورک را به سبب انتخاب‌ها فیلم‌ها بر اساس جسارت و آینده‌نگری در این سال‌ها تحسین می‌کنم. این جشنواره برای آگاهی دادن به سینما از سراسر جهان بسیار حیاتی است و از این که فرصت رونمایی از ساخته جدیدم به همراه بازیگران و عوامل فوق‌العاده‌اش را در جشنواره نیویورک یافته‌ام، تشکر می‌کنم.»

استیو زایلیان که پیش از این نگارش فیلم‌نامه ساخته‌هایی چون «دارو دسته نیویورکی‌ها»، «فهرست شیندلر» و «مانی‌بال» را بر عهده داشته ،  فیلمنامه «مرد ایرلندی» را نیز نوشنه است و داستان فیلم نیز درباره یک تبهکار مافیایی به نام فرانک شیرن است که با اقتباس از کتاب «شنیدم خانه‌ها را رنگ زدی» نوشته چارلز براندت ساخته شده و به پشت پرده قتل مرموز جیمی هوفا، رئیس اتحادیه کارگران آمریکا می‌پردازد.

جشنواره نیویورک از ۲۷ سپتامبر تا ۱۳ اکتبر (۵ تا ۲۱ مهر) برگزار خواهد شد.

  • پلی‌لیست