هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: کوئنتین تارانتینو با «روزی روزگاری در هالیوود» کاری بیش از درخشش در گیشه و فتح قلب سینمادوستان در هفته اول اکرانش کرده است.

این درست که نهمین اثر تارانتینو، پرفروش‌ترین فیلم او در گیشه (در پایان هفته اول و بدون به‌روزرسانی قیمت‌ها) است اما وی به‌جز منتقدان، اهالی صنعت سینما را هم شیفته اثرش کرده و مثلا فیلم‌ساز برنده اسکاری چون گیرمو دل تورو در تحسین آن نوشته است: «تماشای این فیلم برای من تجربه زیبایی بود؛ اثری استادانه و تندوتیز، و پر از آرزو و حسرت… من با کمال اشتیاق هفته آینده هم به دیدن فیلم می‌روم چون همین حالا هم دلتنگ همراهی شخصیت‌هایش شده‌ام.»

اما از فیلم‌سازان جوان سال‌های اخیر هم کارگردان دو فیلم ترسناک تحسین‌شده «موروثی» و «میدسامر»، آری استر، عقیده دارد که با اثری کاملاً نوستالژیک و تحسین‌برانگیز روبه‌رو شده است. جردن هوروویتز تهیه‌کننده «لالا لند» هم آن را «شاهکار» نامیده است. به‌علاوه، آکادمی پس از بازگشت ۷۵ عضوی که موفق نشدند در نمایش دو روز پیش «روزی روزگاری در هالیوود» در سالن ساموئل گولدوین با ۱۰۱۰ صندلی فیلم را تماشا کنند، اعلام کرده که دوباره نمایشی برای آن ترتیب می‌دهد.

  • ایندی‌وایر