هنروتجربه: آیین‌نامه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از سوی انجمن سینمای جوانان ایران اعلام شد.

فیلم‌هایی که با رویکردی خلاقانه و نوآورانه بر نشاط اجتماعی، امید به آینده، عدالت‌خواهی، مبارزه با فساد، انسجام ملی و توجه به سرمایه‌های اجتماعی تاکید می‌کنند در این جشنواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.متقاضیان از امروز می‌توانند در سایت انجمن سینمای جوان(  www.iycs.ir) ثبت نام و با پایان یافتن مهلت ثبت نام در اول شهریور ماه آثار خود را ارسال کنند. اسامی فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه نیمه اول مهرماه اعلام می‌شود.

جشنواره فیلم کوتاه تهران در دو بخش سینمای ایران و سینمای بین‌الملل برگزار می‌شود.

همه آثار تولیدی در چارچوب اهداف جشنواره و در قالب‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی از سال ۱۳۹۷ تاکنون که حداکثر ۳۰ دقیقه هستند،می‌توانند در بخش  سینمای ایران شرکت کنند. فیلم‌هایی که در جشنواره‌های منطقه‌ای سینمای جوان در سال ۹۷ موفق به اخذ جایزه بهترین فیلم و یا بهترین کارگردانی در بخش‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی شده‌اند، مشروط به آن که تاکنون در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به نمایش در نیامده باشند مستقیما به بخش مسابقه سینمای ایران راه خواهند یافت.

بخش ویژه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران هم به سینما وکتاب اختصاص دارد.به منظور رشد و اعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی و ترویج کتاب، فرهنگ کتاب خوانی  از فیلم‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی تولیدشده با موضوع کتاب و کتاب‌خوانی، اقتباس ادبی، پاس‌داشت، سرگذشت و سرنوشت پدیدآوران، ناشران و کتابفروشان نویسندگان معاصر ایرانی در حوزه ادبیات داستانی و ادبیات کودک و نوجوان تجلیل می‌شود.کتاب و کتاب‌خوانی و یا اقتباس از یک کتاب می‌تواند محوریت موضوع آثار باشد. اقتباس از ادبیات داستانی معاصر در اولویت قرار دارد. جوایز این بخش از سوی خانه کتاب اهدا می‌شود.

در بخش جوایز ویژه سینمای ایران این رویداد سینمایی نیز جوایزی به فیلم‌هایی با مضامین فرهنگ بومی اقوام مختلف مردم ایران زمین، تجربه زیسته فیلم‌سازان، توجه و تاکید بر هویت ایرانی اسلامی و تقویت اندیشه وطن‌دوستی و … تعلق می گیرد.

بخش سینمای بین‌الملل سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، با رویکرد ارزش‌های انسانی و جامعه، شامل آثار فیلم‌سازانی است که فیلم‌های خود را در قالب داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی با تهیه‌کننده غیر ایرانی تولید کرده‌باشند. آثار این بخش باید بعد از سال ۱۳۹۶ ( ۲۰۱۷ میلادی تولید شده) و هم‌چنین تاکنون در هیچ جشنواره دیگری در ایران نمایش داده نشده باشند.

شرایط عمومی برای شرکت در بخش ملی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
شرکت همه‌ فیلم‌سازان ، نهادها ، سازمان‌های دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی آزاد است. با توجه به تغییر شرایط فنی پذیرش آثار، لازم است متقاضیان پیش از ارسال آثار ، مفاد بخش شرایط فنی آثار را به دقت مطالعه کنند.

ثبت نام در جشنواره تنها به شیوه اینترنتی امکان پذیر است بنابر این لازم است درخواست کنندگان با مراجعه به سایت  فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و کد رهگیری مربوطه را دریافت کنند و سپس هنگام ارسال نسخه اثر، نام فیلم خود را به نام کد رهگیری  که از سایت دریافت کرده‌اند تغییر دهند. (کد رهگیری نام فایل فیلم شود.)

فیلم‌هایی که به بخش مسابقه راه می‌یابند باید دارای نسخه زیرنویس انگلیسی باشند. زیرنویس انگلیسی آثار باید به صورت یک‌پارچه با خود تصویر (Merg)  آماده شده باشد. همچنین پیشنهاد می‌شود برای تمامی آثار از فونت Arial black  در اندازه ۳۶ با رنگ زرد و حاشیه (stork)  مشکی استفاده شود.

توجه : فیلم‌سازان فقط یک‌بار می توانند فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و امکان اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد.

ارسال تیزر با فرمت MPG4 ؛ حداکثر یک دقیقه و حجم حداکثر ۱۵ مگابایت الزامی است.

فیلم‌هایی که به بخش مسابقه راه می‌یابند گواهی شرکت در جشنواره دریافت خواهند کرد. فیلم‌هایی که استانداردهای فنی را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می‌شوند.

دبیرخانه جشنواره ، هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت کننده را نمی‌پذیرد.

پس از راهیابی فیلم‌ها به بخش های جشنواره امکان خارج کردن آن‌ها از برنامه جشنواره وجود ندارد.

تصمیم نهایی درباره موارد پیش بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات، با دبیر جشنواره است.

با ارسال فیلم به جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، تهیه‌کننده اثر یا نماینده قانونی ایشان به انجمن سینمای جوانان ایران، اختیار و اجازه می‌دهد که فیلم‌های منتخب را فارغ از جنبه انتفاعی و مالی و به منظور بهره‌برداری آموزشی به ویژه در دفاتر و نمایندگی‌های انجمن سینمای جوانان ایران درسراسر کشور و در قالب پاتوق فیلم کوتاه به نمایش درآورد و در این زمینه اعتراضی نخواهد داشت.

تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای پذیرش کلیه مقررات اعلام شده است.

 شرایط فنی آثار:
– تمامی آثار ارسالی باید به صورت فایل دیتا به دبیرخانه جشنواره ارائه گردند، فیلم‌هایی که به صورت  DVD Video یا همان فایل VOB ارسال شوند در جشنواره پذیرفته نخواهند شد.

آثار بایستی در یکی از قطع های Full HD- HDV – DV   و لزوماً با فریم ریت‌های ۲۴p-  ۲۵p یا ۵۰i به دفتر جشنواره تحویل داده شوند.

فرمت‌های قابل پذیرش:

MXF

MOV H.264

MPEG 4 H.264

MPEG 2

DV AVI

تذکر مهم:
با توجه به تک مرحله‌ای بودن دریافت آثار، در صورت راه یابی هر فیلم به بخش مسابقه، فایل ارائه شده توسط فیلمساز مستقیماً به نمایش درخواهد آمد، از این رو ضروریست فیلم‌سازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را با کیفیت مناسب به دفتر جشنواره ارائه دهند.

صاحبان آثاری که به شیوه ۱ صداگذاری شده‌اند می‌توانند این نسخه را (۵٫۱) به همراه نسخه استریو به دبیرخانه جشنواره ارائه نمایند در صورت پذیرفته شدن هر اثر در بخش مسابقه نسخه ۵٫۱ به نمایش درخواهد آمد.

بدیهی است به علت فراوانی آثار و محدودیت زمانی، فرمت‌های متفرقه یا فایل‌های دارای اشکال، در مرحله انتخاب آثار شرکت داده نخواهند شد.

نکته: مدیاهای دریافتی از فیلم‌سازان (شامل فلش مموری و هارد) از دی ماه ۹۸ به‌صورت حضوری به صاحبان آثار عودت خواهد شد. اقلام مذکور برای متقاضیان ساکن شهرستان (در صورت عدم مراجعه) از طریق پست سفارشی ارسال خواهد شد.

توجه:
۱- نسخه‌های فیلم ها بازگشت داده نمی‌شوند.

۲- نتایج بازبینی فقط از طریق جراید و سایت‌های معتبر و سایت اختصاصی جشنواره اعلام می‌شود.

سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از ۱۹ الی ۲۴ آبان  برگزار می‌شود.