هنروتجربه: مراسم سالروز ۷۸ سالگی مسعود کیمیایی خالق فیلم‌های به یادماندنی و تاثیر گذار سینمای ایران چهارشنبه ۹ مرداد با حضور جمعی از پیشکسوتان، بازیگران، مدیران سینمایی، هنرجویان و دوستداران این کارگردان در موزه سینما برگزار شد.در این برنامه نسخه مرمت شده «دندان مار» به نمایش درآمد.

اجرای این مراسم را جواد طوسی برعهده داشت. او از فریدون جیرانی خواست تا درباره سینمای مسعود کیمیایی صحبت کند.جیرانی در بخشی از صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که کیمیایی ضدقهرمان را وارد سینما کرد؛گفت:« به طور کلی وقتی قانون و اخلاق ابزار ظلم بشوند، ضدقهرمان خلق می‌شود. او این‌گونه ضدقهرمان را با این ویژگی‌ها وارد سینما کرد. هرچند این کار در حال حاضر کار راحتی است اما باید توجه داشت که در آن زمان خلق این شخصیت‌ها بسیار سخت بوده است. با این وجود کیمیایی این ضدقهرمان را ایجاد کرد و حضور آن‌ها را در فیلم‌ها ادامه داد به همین دلایل است که حالا هرچه جلوتر می‌رویم به اهمیت فیلم‌هایی که تاریخ در آن‌ها وجود دارد، پی می‌بریم البته در آثار کیمیایی هم تاریخ وجود دارد.»

جیرانی هم‌چنین درباره اهمیت و تاثیر آثار کیمیایی گفت:« هر چه جلوتر می‌رویم می‌بینیم آثار کیمیایی مهم‌تر می‌شود. اصلا باید بگویم همه آثار او بخشی از تاریخ معاصر ایران هستند و اهمیت کیمیایی روز به روز بیشتر می‌شود.»

در ادامه این مراسم، جواد طوسی با بیان اینکه مسعود کیمیایی بخش پررنگی از تاریخ این کشور است، افزود: «کیمیایی هم تراز علی حاتمی، امیر نادری و … است که حیات موج نو را رقم زدند و در حال حاضر استمرار آن توسط برخی از کارگردان‌ها دیده می‌شود، اینجاست که چراغ سینما روشن می‌شود البته ما باید با رعایت حرمت‌ها به تاریخ سازان نگاه کنیم و خط بطلانی بر بخشی از تاریخ این کشور بکشیم. هرچند برخی به وجود قهرمان در آثار سینمایی و … اعتقاد ندارند اما ما نباید بگوییم «قهرمان چیست و بد به حال جامعه‌ای که نیاز به قهرمان داشته باشد» باید متوجه این موضوع باشیم که هر نگاهی منطق دوران خود را می‌طلبد.»

این منتقد در ادامه تاکید کرد:« کیمیایی همواره التزامی برای حفظ پایه‌های اخلاقی دارد. این را هم باید بگویم که امیدوارم موزه سینما باز از این بهانه‌ها استفاده و سینمای بزرگان را مرور کند.»

در ادامه این مراسم مسعود کیمیایی روی صحنه آمد و از فراز و نشیب‌های مسیری که در این سال‌ها طی کرده‌است،گفت:« از دوستانم که درباره فراز و نشیب‌های زندگی من حرف زدند، تشکر می‌کنم اما باید بگویم من آن‌ها را راحت نگذراندم. ما دورانی را گذراندیم که برخی فیلم‌سازان صدایی داشتند و از بیان مسایل ابایی نداشتند اما مسأله‌ای که وجود دارد این است که ترس ما را خیلی اذیت می‌کند با این وجود ممنونم از مردم، خاکم و سرزمینم که من را پذیرفتند تا تلاش کنم و حرف‌هایم را تبدیل به فیلم کنم اما خواهشی از مسئولان و وزارت ارشاد دارم در این جمع هم یکی از کسانی که به فهم او اعتقاد دارم، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینماست. من از همه مسئولان می‌خواهم فکری برای فیلم‌هایی که میلیارد میلیارد می‌فروشند، بکنند. ۴۰‌میلیارد یک فیلم می‌فروشد و دیگری ۲۰ میلیارد می‌فروشد و ایرادی از آن می‌گیرند و از اکران حذفش می‌کنند و می‌گویند باید ۴۰ میلیارد می‌فروخت.این در حالی است سرمایه بزرگی مانند داریوش مهرجویی چند سال است که بیکار است، ناصر تقوایی همین اوضاع را دارد و من هم به سختی فیلم می‌سازم اما نکته قابل توجه این است که به راحتی می‌شود این آقایان میلیاردی را وادار به ساخت فیلم‌های جدی با پول خیلی کم کرد چراکه در این صورت استعدادهایی هم یافت می‌شود. من از آن‌ها می‌خواهم که تنها به فکر تلنبار کردن نباشند، استعداد پیدا کنند و به فکر سینمای جدی باشند. این خواسته تنها با قانون محقق می‌شود و نباید تنها به صورت یک حرف باشد.»

کیمیایی با اعلام این خبر که به زودی فیلم جدیدش را کارگردانی می‌کند،درباره حس‌اش در موقعیت فعلی و ارزیابی‌اش از گذشته تا به امروز خود عنوان کرد:« این حس در جهان واژگان وجود ندارد بلکه یک حس عظیم برای همه عمر است. اما خواهش می‌کنم حرف‌هایی که درباره ساخت فیلم‌ها زدم جدی گرفته شود، شما توجه کنید که مهرجویی چند طرح فوق العاده دارد اما سرمایه‌گذاری ندارد، در این شرایط چرا این میلیاردی‌ها کمکش نمی‌کنند؟»

در بخش پایانی این مراسم جواد طوسی از اهدای یادگاری‌های مسعود کیمیایی به به موزه سینمای ایران گفت.

 

 

برچسب‌ها: