هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: نتفلیکس که سال گذشته با «روما»ی آلفونسو کوارون اوج موفقیت را در فصل جوایز و اسکار تجربه کرد، امسال هم دست خالی نیست.

در واقع، این غول عرصه پخش مجازی و آنلاین امسال می‌خواهد استراتژی خود در مورد «روما» را با دو فیلم قابل توجه و احتمالاً موفق در فصل جوایز پیش ببرد: «مرد ایرلندی» (مارتین اسکورسیزی؛ گران‌ترین پروژه سینمایی نتفلیکس با هزینه‌ای حدود دویست میلیون دلار) و «داستان ازدواج» اثر تازه فیلم‌ساز مستقل تحسین‌شده نوا بامباک.

اما یکی از عوامل موفقیت «روما»، حضور گسترده و موفقش در جشنواره‌های فصل پاییز بود؛ اتفاقی که برای اثر کوارون در چهار رویداد سینمایی مهم ونیز (که شیر طلایی را برد)، تلیوراید، تورنتو و نیویورک روی داد و در جشنواره‌های منطقه‌ای کوچک‌تری چون همپتِنس، پام اسپرینگز و… هم تکرار شد.

از این رو «مرد ایرلندی» که پیش از این به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره نیویورک انتخاب شده بود، حالا قرارست به عنوان فیلم اختتامیه جشنواره فیلم لندن BFI هم روی پرده برود که اولین نمایش بین‌المللی آن هم خواهد بود؛ اما این‌که چرا نتفلیکس جشنواره نیویورک را به عنوان اولین رویداد برای رونمایی از «مرد ایرلندی» برگزیده است احتمالاً به همان دلیلی برمی‌گردد که تا امروز کار نهایی‌شدن فیلم را به تأخیر انداخته است: وسواس به جای اسکورسیزی در کار با فناوری جوان‌سازی و روی شخصیت‌های سه بازیگر اصلی‌اش رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی.

در سوی دیگر، برگ برنده نتفلیکس در بخش رقابت اصلی جشنواره ونیز امسال «داستان ازدواج» است که آدام درایور و اسکارلت جوهانسن نقش‌های اصلی‌اش را بازی کرده‌اند؛ فیلمی که تا این‌جا قرارست در جشنواره‌های تورنتو و نیویورک هم به نمایش درآید. البته تلیوراید هنوز فهرست آثار حاضر در این دوره‌اش را اعلام نکرده است و اصلاً بعید نیست که «داستان ازدواج» را هم شامل شود؛ در این صورت، درام بامباک هم مثل فیلم کوارون، در اتفاقی نادر می‌تواند در هر چهار جشنواره مهم فصل پاییز دیده شود.

به هر حال، حضورهای جشنواره‌های متعدد «مرد ایرلندی» و «داستان ازدواج» گویای این موضوع است که این دو محصول تازه نتفلیکس را می‌شود در زمره رقبای اصلی فصل جوایز و به‌خصوص اسکار ۲۰۱۹-۲۰۲۰ به حساب آورد. اما این تمام اندوخته نتفلیکس نیست و فیلم‌های جدید دیوید میشو (پادشاه) و استیون سودربرگ (لاندرومت) هم اولین نمایش جهانی‌شان را در جشنواره ونیز تجربه خواهند کرد. نمایش فیلم سودربرگ که تا این‌جا در جشنواره تورنتو هم تأیید شده است.

  • ایندی‌وایر