هنروتجربه:دهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران شامگاه چهارشنبه ۱۶ مردادماه، با حضور اهالی سینما در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آرمین ایثاریان دبیر این دوره از جشن گزارشی از این رویداد سینمایی ارائه کرد:«۴۵۰ فیلم به دبیرخانه ارسال شد که ۳۸ فیلم در مرحله داوری انتخاب شد. در مرحله دوم نیز برنده‌ها در رشته‌های مختلف انتخاب شدند فیلم کوتاه همیشه ستاره‌های درخشانی به سینما معرفی کردند و امیدوارم مسئولین از این سینما حمایت کنند. جشن سینمای کوتاه به صورت مستقل برگزار می‌شود و شما برگزار کنندگان آن هستید. فیلم کوتاه اولین صنفی است که به صورت آکادمی جشن را برگزار شده و هر سال سعی کرده تا کاستی‌های خود را برطرف کند.»

در ادامه سعید پوراسماعیلی رییس انجمن فیلم کوتاه ضمن خوشامدگویی به حاضرین عنوان کرد:« از طرف هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه که تنها دو ماه است روی کار آمده‌اند، حضورتان را خوش آمد می‌گویم، امیدوارم از فیلم کوتاه حمایت شود و از خانه سینما برای کمک برای برگزاری مستقل این جشن تشکر می‌کنم. امیدوارم سال‌های بعد شاهد جشن‌های بهتری از سینمای کوتاه داشته باشیم.»

پیش از این اعلام شده‌بود که نشان اسیفای این دوره از جشن سینمای مستقل به پرویز کیمیاوی تعلق می‌گیرد.برای این بخش حمید جعفری به روی صحنه آمد و پیام  کیمیاوی را  که مدت‌ها است در آلمان زندگی می‌کند، برای حاضران خواند:« امسال تولد ۸۰ سالگی من است و خوشحالم که جایزه‌ای را از دست شما هنرمندان جوان می‌گیرم. کاش نسل ما هم از فریدون رهنما، ساموئل خاچیکیان‌، ابراهیم گلستان، فرخ غفاری و … چنین تقدیرهایی انجام می‌داد. همیشه در فیلم‌هایم مستقل بودم و در کمال آزادی فیلم می ساختم. وقتی اولین فیلم کوتاه را ساختم افرادی دریافتند سبک فیلم‌سازی من چگونه است. فریدون رهنما از چند فیلم‌ساز خواست تا استان مورد علاقه شان را انتخاب کنند و من خراسان را انتخاب کردم تا مستندی راجع به آن بسازیم و تمام هزینه را پرداخت کرد و پس از آن فیلم کوتاه ساختیم و بعد از آن فیلم‌هایی مانند «مغول‌ها» ساخته شد.»

در بخشی از این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما عنوان کرد:« فکر نمی‌کنم گروهی وجود داشته باشند که با هم این تعداد قرار سینمایی بگذارند،اما ما به هر بهانه‌ای دور هم جمع می‌شویم. سینمای ایران یک افق مشترک دارد و آن هم ارتباط با مخاطب از هر مسیری است یعنی تفکیک آن به کوتاه و مستند و بلند درست نیست و همه با هم سینمای ایران را تشکیل می‌دهند. در بین نامزدها یک اتفاق خوب وجود داشت آن هم این بود که اسامی جوانانی را می‌دیدم که پدرانشان از همکاران ما بودند. خوشحالم این تداوم‌ به حوزه خانواده رسیده است و باید قدردان آن باشیم.

برگزیدگان دهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران
نشان لیاقت بخش بهترین فیلم‌نامه به سیاوش شهابی برای فیلم «تشریح»

نشان لیاقت بهترین صداگذاری بهمحمدمهدی جواهری‌زاده برای فیلم کوتاه «تشریح»

نشان لیاقت بهترین تدوین به عماد خدابخش برای فیلم کوتاه «تشریح»

نشان لیاقت بهترین فیلم‌برداری به فرید تهماسبی برای فیلم «آیسان»

نشان لیاقت بهترین بازیگری به علی ثانی‌فر برای فیلم «تشریح»

نشان لیاقت بهترین کارگردانی به سیاوش شهابی برای فیلم کوتاه «تشریح»

لوح تقدیر بهترین فیلم به سوگل شهابی و مریم کوهکن تهیه کنندگان «تشریح»

نشان لیاقت بهترین فیلم به سیاوش شهابی برای فیلم «تشریح»