هنروتجربه – سحر آزاد: ندا جبرائیلی، بازیگر فیلم «کارت پرواز» که این روزها در سینماهای هنروتجربه درحال اکران است، نقش یک بادی پکری را بازی می‌کند که برای انتقال مواد مخدر آن‌ها را می‌بلعد و همین سرآغاز داستانی است که جان او را مورد تهدید قرار می‌دهد. او برای این نقش حتی کارش به بیمارستان هم کشیده شده و پرستارهای بیمارستان به او شک کرده بودند که یک بادی پکر واقعی است. در میان فیلم‌هایی که ندا جبرائیلی در آن‌ها ایفای نقش کرده،آثاری چون «دونده» کمال تبریزی،«ماهی و گربه»شهرام مکری،«یحیی سکوت نکرد»کاوه ابراهیم‌پور هم دیده می‌شود که اتفاقا هر سه در گروه هنروتجربه اکران شده‌اند. با جبرائیلی درباره این فیلم و انتخاب‌هایش گفت‌وگو کرده‌ایم. 

بیشتر فیلم‌هایی که بازی کرده‌اید، آثاری هستند که کمتر نگاهی به گیشه داشته‌اند. از ابتدا این مسیر را انتخاب کردید یا این گونه اتفاق افتاد.
جواب دادن به این سوال کمی سخت است. این مسیر اتفاقی نبوده اما به‌هرحال اولین فیلمی که بازی کرده‌ام یعنی «قاعده تصادف» برای فیلم‌های بعدی که به من پیشنهاد شدند، تعیین‌کننده بود. هم‌چنین براساس پیشنهادهایی که داشتم سعی کردم فیلمی را انتخاب کنم که بتوانم پای آن بایستم و از این‌که در آن بازی کرده‌ام، احساس پشیمانی نکنم. یک‌جاهایی خیلی سختگیرانه بوده است اما خودم از مسیری که طی کرده‌ام راضی‌ام. همین‌که توانسته‌ام پای کاری که انجام داده‌ام، بایستم، بخش مهمی از این اتفاق است. می‌فهمم که همیشه این تصور وجود دارد که بازیگر بهتر است در کارهایی باشد که بیشتر دیده شود، من هم از این موضوع دور نیستم. این خواسته بازیگر است اما فکر می‌کنم هر کسی انتخاب می‌کند که در چه کارهایی باشد. من هم تا به حال از میان گزینه‌هایی که داشتم، انتخاب‌هایی کرده‌ام که توانسته‌ام پای آن‌ها بایستم. البته این به آن معنا نیست که دلم نمی‌خواهد در فیلمی بازی کنم که بیشتر دیده شود اما حتما به این معناست که کیفیت فیلمی که می‌خواهم در آن بازی کنم، برایم مهم است.

بیشتر چه ملاک‌هایی برایتان مهم است که آن نقش را انتخاب کنید؟
اولین نکته مهم این است که خودم بتوانم یک‌بار فیلم را ببینم، یعنی فیلمی نباشد که اگر بخواهم در سالن سینما آن را ببینم اذیت شوم یا با بخشی از آن مشکل ایده داشته باشم به این معنا که در آن ابتذالی اتفاق افتاده باشد یا توهینی به قشر خاصی شود، البته آنچه می‌گویم با اعتراض‌های مختلفی که به فیلم‌های کمدی می‌شود و نمی‌توانند با هرکسی شوخی کنند، متفاوت است، چون به‌نظرم این مساله با آزادی بیان مغایرت دارد. در واقع برایم مهم است دغدغه آن فیلم چیست و چرا ساخته می‌شود چون کیفیت کلی کار برایم اهمیت دارد. وقت‌هایی بوده است که فقط بخش کوچکی از آن کار بوده‌ام اما کاری بوده که در نهایت خوب شده است یا فیلم‌هایی مانند «کارت پرواز» که نقش اصلی آن بوده‌ام. دلم می‌خواهد از این به بعد چنین مسیری را پیش بروم و نقش برایم در اولویت و یکی از پارامترهای مهم باشد و ترجیح می‌دهم از این پس نقش‌هایی را بازی کنم که برایم چالش برانگیز باشند و بتوانم در آن‌ها کاری انجام دهم؛ نه به معنای کوتاهی یا بلندی نقش،بلکه به این معنا که برایم اهمیت دارد نقش‌هایی را بازی کنم که چالش زیادی برایم داشته باشد.

 تا به حال از میان گزینه‌هایی که داشتم، انتخاب‌هایی کرده‌ام که توانسته‌ام پای آن‌ها بایستم. البته این به آن معنا نیست که دلم نمی‌خواهد در فیلمی بازی کنم که بیشتر دیده شود اما حتما به این معناست که کیفیت فیلمی که می‌خواهم در آن بازی کنم، برایم مهم است

با توجه به این‌که در فیلم «کارت پرواز» فیلم‌نامه‌ای در اختیار بازیگران قرار نمی‌گرفته و دیالوگ‌ها سر صحنه نوشته می‌شده‌است، چطور شد بازی در این نقش را قبول کردید و قبل از شروع کار چه تصوری از این نقش داشتید؟
تصوری که داشتم با اتفاقی که در نهایت افتاد، خیلی متفاوت بود. یک‌جور دیگری نقش را پیش خودم تصور کرده بودم اما اتفاق دیگری افتاد. فکر نمی‌کردم آنقدر همراه این دو نفر (ندا و منصور) باشیم یا پلان‌ – سکانس‌های طولانی در فیلم وجود داشت که با «برف» فیلم قبلی‌ای که از آقای رحمانی دیده بودم، متفاوت بود. بنابراین تصورم در چند روز اول شکسته شد و خودم را به فضایی که وجود داشت، سپردم. درباره پذیرفتن نقش هم باید بگویم که در کل از اینکه در فواصل طولانی کاری نکنم، خوشم نمی‌‌آید. هرچند شاید از نگاه بیرونی این‌طور نباشد و آدم‌ها فکر کنند دوره‌هایی کم کار بوده‌ام اما همیشه مشغول انجام کاری هستم. حالا اگر فیلم نباشد، تئاتر تمرین می‌کنم یا در فیلم کوتاه بازی می‌کنم یا کارهایی بوده است که طی این سال‌ها تمرین کرده‌ام اما به اجرا نرسیده‌اند. بنابراین هیچوقت دلم نمی‌خواهد برای مدت طولانی کاری نکنم. با این روحیه‌ وقتی چنین پیشنهادی به من شود، دلیلی نمی‌بینم قبولش نکنم. حتی اگر آقای رحمانی را نمی‌شناختم اما این نقش با چنین فضایی پیشنهاد شده بود، حتما جدی به آن فکر می‌کردم اما با شناختی که از او داشتم دیگر جای نگرانی باقی نمی‌ماند. آنقدر نقش جالبی بود،به ویژه برای کسی مثل من که دوست دارم فضاهای مختلف را تجربه کنم،که دیگر تردیدی باقی نمی‌گذاشت و خودم را به آن فضا سپردم.

چقدر با بادی پکرها در ارتباط مستقیم بودید؟
اصلا به صورت مستقیم با کسی در تماس نبودم فقط یکسری جست‌وجوهایی کرده بودم و مطالبی را خوانده بودم. آقای رحمانی و افراد دیگری که فیلم‌نامه را نوشته بودند، کمک کردند به این فضا نزدیک شویم اما با کسی در تماس نبودم.

خودتان نمی‌خواستید یا کسانی که این کار را انجام می‌دهند، دوست نداشتند ارتباط داشته باشند؟
ارتباط با این افراد اصلا برایم مطرح نشد برای اینکه شخصیتی که بازی می‌کنم بادی‌پکر حرفه‌ای نیست و برای اولین‌بار چنین تجربه‌ای دارد پس من هم به همان میزان می‌توانستم اطلاعات داشته باشم و ارتباط با کسانی که چندین‌بار این کار را انجام داده بودند، فضا را متفاوت می‌کرد اما جدا از این مساله فکر می‌کنم کسانی هم که مشغول این کار هستند، راضی به ارتباط نبودند.

حالا که فیلم درحال اکران است، پیشنهادهای مشابه نقش ندا داشته‌اید؟
فعلا نه.

و دوست دارید باز هم اگر فیلمی در همین فضا یا با موضوع مواد مخدر باشد، بازی کنید؟
نمی‌دانم. همانطور که تا الان با کارت‌هایی که داشته‌ام، بازی کرده‌ام، از این به بعد هم این‌طور خواهد بود یعنی از قبل راجع به آن تصمیم نمی‌گیرم. ترجیح می‌دهم با موقعیت جدید مواجه شوم و بعد راجع به آن تصمیم بگیرم چون الان هرچه بگویم ممکن است با کاری که بعدا می‌کنم، مغایرت داشته باشد.

بازخوردها چطور بوده است؟
بارخوردهای خوبی گرفته‌ام. بیشتر بازخوردهایی که به من منتقل شده، مثبت بوده است و آدم‌هایی که فیلم را دیده‌اند، تحت تاثیر قصه، موقعیت و شخصیت‌ها قرار گرفته‌اند. این موضوع خوشحال کننده‌ای است که تماشاگران با شخصیت‌ها و سرنوشت‌شان همراه شده‌اند.

عکس:یاسمن ظهورطلب