هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: «به من آزادی بده» / Give me liberty دومین فیلم بلند کریل میخانووسکی است که امسال در جشنواره‌های ساندنس و کن (بخش دوهفته کارگردانان) به نمایش درآمده است.

زندگی روزمره راننده جوانِ ون مؤسسه‌ای درمانی در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین، لزوما برای ساخت یک کمدی تماشایی، جالب به نظر نمی‌رسد؛ اما میخانووسکی نه‌فقط به لحظه‌های کمدی حقیقتا فوق‌العاده‌ای رسیده است بلکه نگاه اجمالی به برخی مسائل اجتماعی دارد که در این روزگار، شهروندان آمریکایی با آن‌ها دست به گریبان‌اند. همان طور که در اولین آنونس فیلم دیده می‌شود، ویک جوان نه‌فقط در یک روز به‌خصوص از زندگی‌اش باید کار همیشگی‌اش را انجام بدهد و شهروندان میلواکی را به مقصدهای مورد نظر برساند، بلکه مجبور است که به پدربزرگ روس خود (و دوستان سالخورده‌اش) کمک کند تا در یک مراسم تشییع جنازه حاضر شوند.

کریل میخانووسکی اولین فیلم بلندش را در سال ۲۰۰۶ با عنوان «رؤیاهای ماهی» / Sonhos de Peixe ساخت که در رویدادهای سینمایی مختلفی به نمایش درآمد و مورد تقدیر قرار گرفت از جمله جشنواره کن که در نهایت جایزه Prix Regards Jeune را از بخش هفته منتقدان کسب کرد.

«به من آزادی بده» از ۲۳ اوت (اول شهریور) به صورت محدود در سینماهای آمریکا اکران می‌شود.

  • پلی‌لیست