هنروتجربه : کم‌تر از یک ماه تا جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو باقی است و آثار کنجکاوی‌برانگیز متعددی در بخش‌های مختلف این رویداد سینمایی روی پرده می‌روند.

یکی از این بخش‌های جذاب «مستندهای تیف» / TIFF Docs است که با حضور ۲۵ فیلم از هجده کشور جهان واقعا حال‌وهوایی بین‌المللی بر آن حاکم است؛ و مهم‌تر این‌که هجده فیلم نیز اولین نمایش‌های جهانی‌شان را تجربه می‌کنند. یکی از این مستندها «زنان فیلم می‌سازند» / Women Make Film است به کارگردانی مارک کوزا که چنین توصیف شده است: «کاوشی چهارده‌ساعته درباره فیلم‌سازان زن سراسر جهان.» به‌علاوه، برایس دالاس هاوارد (دختر ران هاوارد که بازیگر شناخته‌شده‌ای هم هست) با مستند جدیدش با نام «باباها» / Dads در این بخش حضور دارد.

توم پاورز که چهاردهمین سال از فعالیت خود به عنوان دبیر و برنامه‌ریز بخش مستندهای جشنواره تورنتو را پشت سر می‌گذارد، درباره آثار حاضر در این دوره می‌گوید: «برنامه امسال شخصیت‌هایی را در خود جای داده است که هرگز فراموش‌شان نخواهید کرد: عاشقان، مبارزان، ورزشکاران، یاغیان، قهرمانان، هنرمندان و خودکامه‌ها. ما سال‌ها درباره این فیلم‌ها صحبت خواهیم کرد.»

مستند «غار» (فراس فیاض) فیلم افتتاحیه این بخش است و دو اثر کنجکاوی‌برانگیز و مهم دیگر این بخش، جدیدترین فیلم‌های دو مستندساز کهنه‌کار الکس گیبنی و پاتریسیو گوسمان است به ترتیب با عناوین «همشهری کِی» و «کوردیلِرای رؤیاها».

  • پلی‌لیست