هنروتجربه:مراسم دومین دوره اهدای جوایز آکادمی سینماسینما با اهدای تندیس «مهرگیاه» به برگزیدگان بخش‌های مختلف برگزار شد. در این مراسم مستند «بهارستان خانه ملت» که این روزها در سینماهای هنروتجربه در حال اکران است، برنده تندیس مهرگیاه بخش مستند شد و محسن امیر یوسفی کارگردان «آشغال‌های دوست داشتنی» هم تندیس مهرگیاه بهترین فیلم‌نامه را از آن خود کرد.

مراسم پایانی دومین دوره جایزه آکادمی سینماسینما شامگاه شنبه ۱۹ مردادماه در هتل انقلاب برگزار شد.در ابتدای این مراسم کیوان کثیریان دبیر این رویداد سینمایی ضمن خوشامد گویی به حاضرین،درباره نحوه انتخاب چهره موثر سال ۱۳۹۷ توضیح داد:«امسال ۲۰۷ روزنامه‌نگار به طور آزادانه به هر چهره سینمایی که احساس کردند در سینمای ایران موثر است، رای دادند، انصراف یکی از دوستان هم در سیستم ما نمی‌گنجد باید نظرات همدیگر را به رسمیت بشناسیم. ده نفر از نامزدهای موثرترین چهره سینمایی سال با ذکر دلیل از سوی روزنامه نگاران انتخاب شدند. همین‌جا می‌خواهم روز خبرنگار را هم تبریک بگویم و امیدوار باشم روزهای بهتری در انتظار مطبوعات ایران باشد.»

در بخشی از این مراسم آیین پاسداشت یک عمر عشق به سینما برای کارگردان فیلم به یاد ماندنی «پرده‌آخر» برگزار شد. برای این بخش ابراهیم حقیقی و سعید پورصمیمی به روی صحنه آمدند.ابراهیم حقیقی با اشاره به سال‌ها دوری واروژ کریم مسیحی از سینما ابراز امیدواری کرد که این کارگردان امسال بتواند فیلم بسازد:«عشق واروژ به سینما یک‌طرفه است و هیچ جواب شایسته‌ای از سینما نگرفته. سال ۵۹ سریال «سربداران» را آقای نجفی شروع کردند. محمد پورستار به من گفت بیا به خیابان بلوار پیش واروژ برویم. از آن موقع دوستی من با او شروع شد. تا سریال کلید بخورد قرار شد یک فیلم کوتاه ساخته شود و از آن روز در طول این سال های دراز کنار واروژ بودم. با توانمندی‌های بسیاری که دارد بیش از فیلم‌هایی که ساخته سناریو دارد. بیش از فیلم‌نامه‌هایی که نوشته فیلم تدوین کرده. این عشقش به سینما باید تبدیل به فیلم شود و باید به گنجینه سینمای ایران افزوده شود اما متاسفانه نمی‌شود و هم‌چنان امسال هم او نتوانست فیلم بسازد.»

سعید پورصمیمی هم که یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌هایش را در «پرده آخر» تجربه کرده،از خاطراتش با این کارگردان گفت:« خیلی پیش از اینکه سینما را شروع کنم شنیده بودم که یک دستیار کارگردانی به اسم واروژ کریم مسیحی است که هر چه می‌گویند فیلم بساز می‌گوید زود است. بالاخره واروژ بعد از ساخت چند فیلم داستانی کوتاه «پرده آخر» را ساخت. با تمام شدن این فیلم دو اتفاق افتاد. اول اینکه وقتی فیلم را نشان دادند من در جشنواره نبودم همه شگفت‌زده شده بودند. یک نوع سینمایی بود که هم از لحاظ تجاری و هم برای فرهیختگان جذاب بود.شوک دوم سال بعد که فیلم را نمایش دادند اتفاق افتاد. چون فروشش با شکست عجیبی مواجه شد. با وجود این‌که اینکه فیلم غیر از اینکه مورد تایید اهل فن بود برای عامه هم جذاب بود. برای من همیشه این سوال است که چرا فروش نکرد. در طول این سال‌ها هم خیلی‌ها گفتند عجب فیلمی بود. و این مساله هنوز هم برایم یک معما است چرا که فیلم که از نظر هنری  حائز اهمیت است.،ماشاگر عام هم که هنوز که هنوز است به من می‌گوید عجب فیلمی بود اما فیلم فروش نمی‌کند. البته من شنیدم که عوامل خیلی هم تلاش کردند که اکران خوبی بگیرند. اما گویا سرنوشت این‌طور رقم خورده بود یا زده بودند که فیلم بعدی آقای واروژ کریم مسیحی در گروی استقبال از این فیلم باشد. الان گفتند این بزرگداشت به مناسبت یک عمر فعالیت برگزار می‌شود با شنیدن این جمله بغض کردم. کدام فعالیت؟ کی گذاشتند کار کند؟دردآور است که قدرش را نمی‌دانیم. الان نمی‌دانم بتواند کار کند یا نه. باید دستش را بگیریم.»

واروژ کریم مسیحی هم که با تشویق ایستاده حاضرین به روی صحنه رفت،درباره این بزرگداشت عنوان کرد:«نمی‌دانم چه بگویم آیا این حرف‌هایی که دوستان درباره من زدند واقعا همین‌طور است یا نه؟ می‌خواهم یک تشکر کنم از اعضای آکادمی سینما سینما که این لطف را در حق من کردند و به من گفتند من آمدم ولی واقعیت این است که هنوز توجیه نشدم چرا من. برای اینکه معمولا این بزرگداشت‌ها را یا برای تشویق جوانانی می‌گیرند که یک کاری را شروع کرده‌اند یا برای بزرگانی که کاری در سطح جهانی ساخته‌اند. مورد سوم هم یک جورهایی به تودیع شبیه است که البته فکر نمی‌کنم دوستان آکادمی درباره من نظرشان این بوده ولی به هر حال من نمی‌خواهم بروم. من می‌مانم در این سینما…سینما برای ما چوبی است که بندباز روی طناب راه می‌رود اگر چوب را از او بگیرند زمین می‌خورد. سینما را از آدم‌هایی مثل من بگیرند نمی‌دانیم چه کنیم ما با این بزرگ شدیم و خواهیم مرد. امیدوارم فرصت دیگری پیش بیاید کار دیگری بسازم.»

برگزیدگان دومین دوره اهدای جوایز آکادمی سینماسینما
تندیس مهر گیاه بهترین فیلم کوتاه به «ماچ سینمایی» ساخته کریم لک‌زاده

تندیس مهر گیاه بهترین مستند به بابک بهداد کارگردان و تهیه‌کننده «بهارستان خانه ملت»

دیپلم افتخار بهترین فیلم‌ساز اول به پویا بادکوبه برای فیلم «درساژ»

تندیس مهرگیاه بهترین فیلم‌ساز اول به محمود غفاری برای فیلم «شماره ۱۷ سهیلا»

تندیس مهرگیاه بهترین بازیگر زن به زهرا داوود نژاد برای فیلم «شماره ۱۷ سهیلا»

دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به حسن معجونی برای فیلم «خوک»

تندیس مهرگیاه بهترین بازیگر مرد به نوید محمدزاده برای بازی در فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس مهرگیاه بهترین فیلم‌نامه به محسن امیریوسفی برای «آشغال های دوست داشتنی»

تندیس مهرگیاه چهره موثر سال ۹۷ به نرگس آبیار

تندیس مهر گیاه بهترین کارگردان به هومن سیدی برای «مغرهای کوچک زنگ زده»

تندیس مهر گیاه بهترین فیلم به سعید سعدی برای تهیه کنندگی فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده»