هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فرانسیس فورد کوپولا یکی از بهترین کارگردانان تاریخ سینماست که علاوه بر سه‌گانه «پدرخوانده»، آثار شاخص دیگری هم ساخته از جمله «اینک آخرالزمان» که خیلی‌ها آن را یکی از بهترین فیلم‌های جنگی تاریخ سینما می‌دانند.

اما با این‌که فیلم به‌وضوح بی‌رحمی، خشونت و جنون جنگ را به تصویر می‌کشد، کوپولا فکر نمی‌کند که کسی بتواند بگوید «اینک آخرالزمان» یک فیلم «ضدجنگ» است. او در گفت‌وگوی تازه‌ای با «گاردین» توضیح داده است که چرا این فیلم که طرفدار جنگ نیست، خیلی با یک اثر ضدجنگ واقعی فاصله دارد.

کوپولا می‌گوید: «هیچ‌کس نمی‌خواهد فیلمی در طرفداری از جنگ بسازد و همه به دنبال ساخت فیلمی ضدجنگ هستند؛ اما فکر می‌کنم یک فیلم ضدجنگ باید مثل «چنگ برمه‌ای» (کن ایچیکاوا، ۱۹۵۶) باشد که مملو از عشق و صلح و آرامش و خوش‌حالی است. چنین فیلمی نباید فصل‌های خشونتی داشته باشد که الهام‌بخش آن شوند. «اینک آخرالزمان» صحنه‌های مهیجی دارد که بالگردها به مردمان بی‌گناه حمله می‌کنند. این یک فیلم ضدجنگ نیست.»

کوپولا در ادامه می‌گوید: «همیشه فکر کردم که یک فیلم ضدجنگ تمام‌وکمال می‌تواند داستانی باشد در عراق درباره خانواده‌ای که دخترشان در آستانه ازدواج است و اعضای مختلف فامیل و بستگان به مراسم عروسی دعوت شده‌اند. همه می‌آیند و جشن برپا می‌شود و شاید خطرهایی هم در این میان احساس می‌شود، اما کسی روی هوا نمی‌رود و هیچ‌کس صدمه‌ای نمی‌بیند. شور و شادی مراسم بالا می‌گیرد و همه خوشحال‌اند. این یک فیلم ضدجنگ است. چنین فیلمی نمی‌تواند نگاهی ستایش‌گرانه یا اغراق‌آمیز نسبت به جنگ داشته باشد که «اینک آخرالزمان» دارد؛ و برخی فصل‌ها طوری طراحی و اجرا شده‌اند که میل به جنگ را در آدم‌ها افزایش دهند.»

با تمام این حرف‌ها، کوپولا نسبت به ساخت این فیلم شرمنده نیست و بسیار هم به آن افتخار می‌کند: «من احساس گناه نمی‌کنم چون نقش خودم در کل این فرایند را می‌دانم.» او این روزها خودش را برای عرضه جدیدترین (و احتمالاً آخرین) نسخه‌اش از این فیلم با عنوان «اینک آخرالزمان: نسخه نهایی» / Apocalypse Now: Final Cut آماده می‌کند که اواخر سال میلادی جاری به صورت محدود در سینماها اکران می‌شود و سپس به شبکه نمایش خانگی راه پیدا می‌کند.

«اینک آخرالزمان» با بودجه‌ای ۳۱ میلیون دلاری در سال ۱۹۷۹ برای اولین بار روی پرده سینماها رفت و به فروشی ۱۵۰ میلیون دلاری دست پیدا کرد. مارتین شین، مارلون براندو، رابرت دووال، لارنس فیشبرن، دنیس هاپر، اسکات گلن و هریسن فورد جوان از بازیگران فیلم هستند که فیلم‌نامه‌اش اقتباس آزادی از رمان کوتاه جوزف کنراد با نام «دل تاریکی» / Heart of Darkness است.

  • پلی‌لیست