هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فقط چند هفته تا آغاز جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو زمان باقی است که بانیان این رویداد سینمایی یک بار دیگر از نمایش چند اثر کنجکاوی‌برانگیز خبر داده‌اند.

اولین نمایش جهانی «لوسی در آسمان» (نوا هاولی) با بازی‌های ناتالی پورتمن و جان هم در تورنتو روی می‌دهد و احتمالاً در بخش نمایش‌های ویژه این جشنواره خواهد بود؛ فیلمی که انتظار می‌رفت جایی در برنامه نمایش جشنواره‌های پاییزی داشته باشد و حتی از آن به عنوان یکی از آثار بالقوه فصل جوایز نام برده می‌شود.

آخرین فیلم ترنس مالیک با عنوان «زندگی پنهان» که اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره کن ۲۰۱۹ تجربه کرد و حسابی تحسین شد، در تورنتو هم در قالب برنامه «اساتید» روی پرده می‌رود؛ همین طور «شبکه واسپ» / Wasp Network به نویسندگی و کارگردانی اولیویه آسایاس که با ستارگانی چون پنه‌لوپه کروز، ادگار رامیرز، گائل گارسیا برنال و آنا دی آرماس، اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره ونیز خواهد داشت.

از اولین نمایش‌های جشنواره ونیز، تریلر سیاسی «سیبرگ» (بندیکت اندروز) هم در میان آثار جدید این دوره از تورنتو دیده می‌شود. از دیگر آثار تازه تورنتو ۲۰۱۹ می‌توان به «هوانوردان» (تام هارپر) و «The Burnt Orange Heresy» (جوزپه کاپوتوندی؛ فیلم اختتامیه ونیز) اشاره کرد.

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو از پنجم تا پانزدهم سپتامبر (۱۴ تا ۲۴ شهریور) برگزار می‌شود.

پلی‌لیست