هنروتجربه:منوچهر طیاب در شب زاون قوکاسیان که در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار شد، او را فردی توصیف کرد که از آن‌ها می‌خواست کار کنند و هر کاری برای سینما انجام می‌داد فکر می‌کرد کم است.

منوچهر طیاب، مستندساز پنجشنبه شب، ۲۴ مرداد در مراسم شب زاون در موزه هنرهای معاصر اصفهان اظهار گفت:«زاون مرد پر کاری بود و ساعت‌ها وقت خود را برای سینما صرف کرد که نمود آن تاریخ شفاهی سینمای ایران ‌است. برگزاری همایش برای زاون درسی است برای جوانان که هر کدام باید یک زاون دیگر باشید و در این مسیر از پای ننشینید.»

او با بیان این‌که زاون  مهربان بود و حتی اگر سخت زندگی به او فشار می آورد باز هم می خندید، افزود:«او همیشه طلبکار بود، همیشه از ما می‌خواست کار کنیم و هر کاری برای سینما و هنر انجام می‌داد حس می‌کرد کم است.»

طیاب درباره دیگر خصوصیات زاون قوکاسیان عنوان کرد:«رابطه ما و زاون از ساعت‌ها گفت و گو و کار تشکیل شده بود؛ زاون یک آدم پر کار و تلاش‌گر برای هنر واقعی بود.»

همچنین مهدی مزروعی، سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت:«زوان قوکاسیان معطی آگاهی و دانش بود. ارزش هنر به انسان‌هایی است که هنر عمر خود را صرف این برترین مخلق خدا می‌کنند و زاون عمر خود را در این حوزه صرف کرد و لذا شایسته تکریم است.»

بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری جایزه زاون قوکاسیان  در سی و دومین جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان امسال دومین شب زاون، چهار روز قبل از جشنواره و در فضای باز موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار  شد.

تبیین شخصیت این فیلم‌ساز ارمنی اصفهان که در حوزه پژوهشگری، نقد و نویسندگی سینما تلاش بسیاری داشت از جمله اهداف این مراسم بود. همچنین پخش کلیپی از زاون قوکاسیان، اجرای چند قطعه موسیقی ارامنه، طراحی و نقاشی چهره زاون توسط سی و دو طراح نقاش از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

جایزه زاون طبق روال سال گذشته در شب اختتامیه سی و دومین جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان اهدا می‌شود.