هنر و تجربه : ده سال پس از رسیدن جایزه اسکار به هیث لجر فقید و سه سال بعد از بازی بحث‌آفرین جرد لیتو در نقش جوکر، قرار است تصویر سینمایی دیگری از جوکر بر پرده نقره‌ای نقش می‌بندد.

این بار بازیگر برجسته‌ای واکین فینیکس در قالب این شرور نمادین دنیای بتمن فرو رفته است تا سینمادوستان داستانی از شکل‌گیری او را به تماشا بنشینند؛ اما حالا که کم‌تر از دو ماه تا اکران «جوکر» زمان باقی است، فینیکس در گفت‌وگوی تازه‌ای با مجله ایتالیایی «Il Vernerdi» به موضوعی اشاره کرده که نشان می‌دهد چقدر این نقش را جدی گرفته است.

فینیکس افشا کرده است که رفتار قربانیان PLC (خنده‌ها یا گریه‌های بیمارگونه) را مطالعه کرد تا بتواند خنده اهریمنی شخصیت جوکر را خلق کند: «من ویدیوی آدم‌های مبتلا به خنده‌های بیمارگونه را تماشا کردم؛ بیماری روانی که باعث اداهای کنترل‌ناپذیر می‌شود و اصلاً مرض خوشایندی نیست…» اما به‌جز الهام گرفتن فینیکس از واقعیت، ظاهرا فیلم هم بیش‌تر به دنبال رئالیسم روان‌شناختی بوده است. از این رو، داستان درباره استندآپ کمدین ناموفقی در سال ۱۹۸۱ است که در گاتم‌سیتی سر از دنیای جنایتکاران درمی‌آورد.

به‌علاوه، در این مصاحبه آمده است که تاد فیلیپس حسابی از فیلم‌های مارتین اسکورسیزی (که زمانی به عنوان تهیه‌کننده درگیر این پروژه بود) الهام گرفته است؛ به این ترتیب، حضور بازیگر همیشگی او یعنی رابرت دنیرو در فیلم، اهمیت ویژه‌ای هم پیدا می‌کند. اولین نمایش جهانی «جوکر» ۳۱ اوت (نهم شهریور) در جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز است و نمایش عمومی آن از چهارم اکتبر (دوازده مهر) آغاز می‌شود.

  • ایندی‌وایر