هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فرانسیس فورد کوپولا هم مثل برخی از همتایان خود نظیر ریدلی اسکات (و ماجرای تدوین چندباره «بلید رانر») دوست دارد دوباره به اتاق تدوین آثار قدیمی‌اش برگردد، البته به شرطی که نسخه بهتری دستش را بگیرد.

همان طور که می‌دانید «اینک آخرالزمان» (۱۹۷۹) به‌زودی برای سومین بار به صورت رسمی اکران می‌شود و نسخه کاملا جدیدی از آن با عنوان «اینک آخرالزمان: نسخه نهایی» در معرض دید سینمادوستان قرار می‌گیرد. به این بهانه کوپولا در گفت‌وگوی جدیدی با «رولینگ استون» از این باره صحبت کرده است و این‌که دیگر کسی به او دیکته نمی‌کرد که باید با این نسخه از فیلمش چه کند و چه نکند!

کوپولا می‌گوید: «وقتی فیلم را در سال ۷۹ اکران می‌کردیم، می‌دانستیم که خیلی طولانی است و بیش از حد عجیب‌وغریب. فیلم سوررئال بود چون احساس من این بود که جنگ سوررئال است؛ پس هر چیزی که قرار بود این ایده را منتقل کند، باید در فیلم جای می‌گرفت. اما پخش‌کننده‌ها دائم به ما می‌گفتند: «کوتاه‌ترش کنید. باید کم‌تر عجیب‌وغریب باشد.» و ما هم این کار را کردیم… وقتی مستند همسرم (قلب‌های تاریکی ۱۹۹۱) ساخته می‌شد، گروه تولید به تمام راش‌های فیلم دست یافت؛ و تا آن زمان همه به‌نوعی متوجه کار ما در فیلم شده بودند. از این رو، دیگر برای کسی عجیب‌وغریب نبود. خنده‌دار این‌که پخش‌کننده‌ها به سراغ من آمدند و گفتند: خب، تو همه این مصالح را داری، چرا صحنه‌های حذف‌شده را به فیلم برنمی‌گردانی؟ این طور شد که نسخه ریداکس را تدوین کردیم.»

«اینک آخرالزمان: ریداکس» در سال ۲۰۰۱ اکران شد و شمار زیادی از طرفداران امروزی فیلم با آن شیفته این اثر کوپولا شدند؛ اما کسانی که نسخه اصلی را دوست داشتند، «ریداکس» بیش‌تری تلاشی کمال‌گرایانه بود نه آن نسخه نهایی که باید به بازار می‌آمد. البته که افزوده‌های این نسخه برای سینمادوستان جذاب بود و هست. به این ترتیب، «نسخه نهایی» آماده شده است که کوپولا درباره‌اش چنین می‌گوید: «همیشه احساس می‌کردم نسخه اول بیش از حد کوتاه‌شده است و نسخه بعدی… شاید نباید همه صحنه‌ها را دوباره به آن برمی‌گرداندیم. هر فیلم در خدمت مضمونی است که در آن جریان دارد و همیشه حس می‌کردم که «ریداکس» مضمون فیلم را به شکل اساسی که می‌خواستم در بر نمی‌گیرد… نسخه نهایی از نظر مدت زمان بین دو نسخه قبلی قرار می‌گیرد.»

به هر حال سینمادوستانی که می‌خواهند دوباره به تماشای «اینک آخرالزمان» بنشینند، آن هم در حقیقی‌ترین شکلش از نظر کارگردانی چون کوپولا، اواخر این ماه می‌توانند آن را در سینماها ببینند که نسخه ترمیم‌شده تازه‌ای هم هست. پس از اکران «نسخه نهایی» که به صورت آیمکس هم روی پرده می‌رود، نسخه‌های دی‌وی‌دی، بلو-ری و ۴K روانه بازار خواهند شد.

  • پلی‌لیست