هنروتجربه: کوستا گاوراس جایزه دونوسیتا جشنواره فیلم سن‌سباستین را برای یک عمر دستاورد هنری دریافت می‌کند.

کارگردان یونانی تعدادی از مشهورترین فیلم‌های سیاسی سینما، از فیلم «Z» در سال ۱۹۶۹ گرفته تا «گمشده»، جایزه دستاور هنری جشنواره سن‌سباستین را  از شصت و هفتمین دوره این جشنواره دریافت می‌کند.

فیلمساز نامدار یونانی این جایزه را ۲۱ سپتامبر(۳۰ شهریور) در مراسمی درسالن ویکتوریا اوژنیا که جدیدترین فیلمش «بزرگسالان در اتاق» هم در آن به نمایش درمی‌آید  دریافت خواهد کرد.

«بزرگسالان در اتاق» جدیدترین فیلم سینمایی گاوراس بر مبنای کتابی به همین نام که توسط وزیر مالی پیشین یونان نوشته شده جلوی دوربین رفته است. این فیلم تصویرگر گروهی از سیاستمداران یونان است که در تله شبکه قدرت گرفتار شده و دچار چرخه‌ای از خشونت‌ها می‌شوند تا بتوانند با اتحادیه اروپا کنار بیایند.

کوستا گاوراس بابت ساخت فیلم‌های سیاسی با توجه به عناصر تجاری مشهور است .او که در فرانسه و هالیوود هم محبوبیت زیادی دارد ، در آثارش از بازیگرانی هم‌چون ژان-لویی ترنتینیان و ایو مونتان ،داستین هافمن، جسیکا لانگ، جان تراولتا و دبرا وینگر بهره برده است.

چند روز پیش اعلام شد کارگردان سرشناس فیلم‌هایی چون «زد»، «گمشده» و «جعبه موسیقی» همزمان با اکران جدیدترین درام سیاسی‌اش در بخش خارج از رقابتی جشنواره فیلم ونیز، جایزه جیگر-لکولتور گلوری این جشنواره را هم دریافت می‌کند.

ورایتی