هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فیلم‌ساز ژاپنیبه نظر می‌رسد در اوج فعالیت‌ها و کارنامه فیلم‌سازی‌اش قرار گرفته است.

او که سال گذشته با «دله‌دزدها» برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۸ شد، امسال با جدیدترین اثرش با نام «حقیقت» به جشنواره فیلم ونیز راه یافته و اولین نمایش جهانی‌اش را به عنوان فیلم افتتاحیه این رویداد سینمایی تجربه می‌کند. به‌علاوه، این نخستین فیلم انگلیسی‌زبان کوریئدا است که ستارگان جهانی هم دارد از جمله ژولیت بینوش، ایتن هاک و بازیگر بزرگ فرانسوی کاترین دِنوو.

«حقیقت» یک درام خانوادگی دیگر در کارنامه کوریئدا است که دیدار توفانی دختری (بینوش) با مادر بازیگرش کاترین (دنوو) را در زمان آخرین بازی مادر در فیلمی علمی‌خیالی به تصویر می‌کشد که داستانش درباره مادری است که هرگز پیر نمی‌شود! هاک نقش شوهر بینوش را بازی کرده است. این فیلم ۲۸ اوت (ششم شهریور) در ونیز روی پرده می‌رود.

هیروکازو کوریئدا فیلم‌سازی را از اوایل دهه ۱۹۹۰ با ساخت سه مستند آغاز کرد و اولین فیلم داستانی‌اش «شگرد نور» / Maborosi را در سال ۱۹۹۵ ساخت که جایزه بهترین فیلم‌برداری را از جشنواره ونیز برنده شد. او با چهارمین فیلمش «هیچ‌کس نمی‌داند» (۲۰۰۴) به جشنواره کن رفت و با تحسین عموم منتقدان روبه‌رو شد؛ اما «پسر کو ندارد نشان از پدر» (۲۰۱۳) بود که برای کسب نخل طلای کن رقابت کرد و در نهایت جایزه هیأت داوران را برنده شد.

  • پلی‌لیست